MEDITSIINI-
JUHEND
TERVISEUURINGUD
Noorsportlase tasuta tervisekontroll on suunatud sportlasele, kes:
- on kuni 19aastane (k.a.);
- osaleb regulaarselt treeningutel;
- kes treenib 3 või enam treeningkorda (sh võistlused) nädalas (v.a kehalise kasvatuse tunnid).
Viljandi JK Tuleviku noormängijatel on kohustuslik läbida tervisekontroll alates 12. eluaastast (k.a) spordiarsti juures. Spordimeditsiiniline terviseuuring annab ülevaate sportlase tervislikust seisundist ja kehalisest võimekusest. Peamisteks eesmärkideks on vastunäidustuste ja osaliste piirangute väljaselgitamine spordiga tegelemiseks ning terviseriskide kindlakstegemine, mis võivad edaspidi olla põhjuseks äkksurma, vigastuste ja haiguste tekkel.
Nooremad kui 12-aastased noormängijad on kohustatud käima kord aastas perearsti vastuvõtul ning saama perearsti poolse kinnituse tervisliku seisundi kohta.
Spordimeditsiiniline terviseuuring või perearsti läbivaatus tuleb noormängijal läbida iga kalendriaasta alguses esimese kolme kuu jooksul. Sellekohane tõend tuleb esitada kas paber- või digitaalkujul oma vanusegrupi treenerile ning see salvestatakse klubihaldustarkvarasse Sportlyzer.
EJL täiendav info terviseuuringute kohta: https://jalgpall.ee/ejl/terviseuuringud.
ÜLDINE TERVISLIK SEISUND
Viljandi JK Tuleviku noormängijate lapsevanematel või täisealistel mängijatel on kohustus oma treeninggrupi treenerit ja/või füsioterapeuti teavitada (elu)ohtlikest haiguslikest seisunditest, allergiatest, vigastustest.
Saadud info tervisliku seisundi kohta tuleb edastada treenerile e-maili teel ning see salvestatakse klubihaldustarkvarasse Sportlyzer.
KEHALISE VÕIMEKUSE TESTIMINE
Viljandi JK Tuleviku liikmetele teostatakse vähemalt kaks korda aastas kehalise võimekuse teste, mis hõlmavad endas üla- ja alakeha lihasjõudluse, liigesliikuvuse, anaeroobse ja aeroobse võimekuse ning individuaalse palliga meisterlikkuse hindamist. Antud testide tulemused kajastatakse vaid treeninggrupi treenerile ning mängijale endale. Väljatoodud
testid on heaks indikaatoriks hooajaeelse, -sisese ning -järgse arengu monitoorimiseks. Sh määravad testide tulemused erinevaid ohukohti vigastuste tekkel.
VIGASTUSTE TEKE NING TREENINGUTELE NAASEMINE
Viljandi JK Tuleviku (noor)mängijatel ja nende lapsevanematel on kohustus teavitada treenerit või füsioterapeuti vigastustest, mis häirivad osaliselt või takistavad treeningutel osalemist.
Klubi füsioterapeut kohustub andma enda teadmiste ning oskuste piires nõu, sh nõustama treeningkoormuse muutuse osas, soovitama käepäraseid alternatiivseid aktiivsusliike ja koostama mängijale taastusraviplaani.
Koduse taastusraviplaani järgimise üle vastutab mängija või tema lapsevanem. Klubi füsioterapeudiga on võimalik kokku leppida vastuvõtte, et teostada eel- ja järelhindamisi ning läbi viia individuaalseid taastusravitunde. Treeningutele naasemiseks teostatakse mängijale vastavalt vigastusele testimine tagamaks õigaegse ning ohutu naasemise.
Klubi füsioterapeut on Helena Pallon (helena@jktulevik.ee, tel. 5682 0898).
TREENINGUTEL JA VÕISTLUSTEL TEKKINUD TRAUMAD
Viljandi JK Tuleviku kõik treenerid on läbinud esmaabikoolituse ning treening- või võistlusaegse trauma tekkel abistavad nad mängijaid oma oskuste ja võimaluste piires. Treeningväljaku juures on tagatud AED ja esmaabikott ning treeneritel on nendele ligipääs. Esmaabikoti sisu uuendatakse pidevalt ning hoitakse ajakohasena. Klubi füsioterapeudi juuresolekul abistab treenereid ning nõustab mängijaid füsioterapeut.
Alaealistele mängijatele käsimüügiravimeid ei manustata ilma lapsevanema suulise või kirjaliku loata.
Raskemate traumade puhul helistatakse hädaabinumbrile 112 ning seejärel teavitatakse lapse esindajat esimesel võimalusel.
HELENA PALLON
füsioterapeut
helena@jktulevik.ee
+372 5682 0898