Visadus ja eneseusk tõid tiitlikaitsja kindlusest viigipunkti

Premium Liiga 24. vooru kohtumine Hiiu staadionil ei tõotanud Viljandi Tulevikule midagi head. Euromängud lõpetanud Nõmme Kalju FC vastu mindi teadmises, et erinevalt oma euroteekonnakaaslasest FC Florast pidas Kalju oma viimase kohtumise kodus ning tuli Tuleviku vastu täisrivistuses ja puhanuna. Mängu lõppedes aga seisis tablool 2:2 viik. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kogu avapoolaja oli Tuleviku Hiiu roosade marulise surve all. Kalju valitses keskvälja ning hoidis oma liinid kõrgel, viies mängu iga paari minuti järel Tuleviku trahvikasti või selle lähistele. Tulevik vankus ning murdus juba veerandtunni möödudes, kui Janar Õunap karistusalas Peeter Kleini kukutas. Igor Subbotin realiseeris määratud 11-meetri karistuslöögi kindlalt ning Kalju haaras eduseisu.

Kollasärkidel tekkisid avavärava järel ka mõned omapoolsed võimalused, ent kiirrünnakud luhtusid, Kaimar Saagi kauglöök vihises napilt väravast mööda; samuti jäi David Onyeanula hiljaks Saagi suurepärasele söödule, mis värava eest läbi vihises. Gerdo Juhkami kauglöök lendas napilt Kalju värava ristnurgast üle. Samas külvas pea iga rünnakuga ohtu ka Kalju, ent Viljandi kaitse püsis. Sander Puri lõi posti lubavalt distantsilt teenitud karistuslöögi.

Teine poolaeg algas Tulevikule veelgi kurjakuulutavamalt, kui juba 47. minutil realiseeris Sander Puri maad mööda tulnud läbisöödu ja tegi seisuks 2:0. Pärast teist võrgust võetud palli paranes Tuleviku meeste mäng märgatavalt ning esimesel poolajal kummitanud individuaalse praagi rohkus vähenes, keskväljal võideti erinevalt avapoolajast üha rohkem kahevõitlusi ning suudeti palli ka ohutsoonidesse toimetada. Tulevik pääses löögile nii trahvikasti tagant kui seest. Parimaks võimaluseks jäi David Onyeanula mõnelt meetrilt sooritatud pealelöök, mis Kalju kaitsjate ennastsalgava palli ette viskumise tõttu siiski üle põiklati vihises. Teisel pool väljakut hiilgas Ingmar Krister Paplavskis Tuleviku väravasuul järjestikuste tõrjetega.

62. minutil patustas teist mängu järjest kollasärkide põhikoosseisu kuulunud Ridwan Babatunde trahvikastis Kalju ründaja Max Mata vastu ning väljakukohtunik Miko Pupartil ei jäänud muud üle, kui teist korda penaltipunktile osutada. Max Mata asus ise teenitud trahvilööki ka sooritama, ent Ingmar Krister Paplavskis tõrjus ning seejärel püüdis Mata ebaõnnestunud löögi.

Tõrjutud penaltist indu saanud Tulevik vangerdas positsioonidega ning lisas jõudu ja värskust keskväljale ja ründeäärtesse, vahetades keskkaitsja Alex Roosalu välja tipuründaja Indrek Ilvese vastu ning värskendades tiibrünnakuid Kristjan Kase vahetamisega Tuleviku eest debüüdi teinud Vladislav Zanfiroviga. Enne Ilvese väljakule tulemist tipuründes rassinud David Onyeanula tegi ruumi Rainer Peipsile, kes asus puhanud jalgadega jõuliselt tööle vasakul ründeäärel.

Viljandlaste ümberkorralduste tõttu üha tõusvale mängutempole vastas Kalju eduseisus olevale meeskonnale ebatüüpiliselt ning keeldus jäärapäiselt kaitseblokki tugevdamast. Selle asemel otsiti hoopis isukalt kolmandat tabamust. Tuleviku vangerdused aga hakkasid üha selgemalt mängu Kalju väljakupoolele ankurdama ning karistus Kalju avantürismi eest tuli 84. minutil.

Mängu sekkunud Indrek Ilves ei läinud järjekordselt Kalju karistusalasse jõudnud palli jõuga kaitsemüürist läbi suruma, vaid mängis selle vasakule äärele, tagasi Mark Edurile. Too saatis ühepuutesööduga palli penaltipunkti kohale õhku, kus kerkis kõige kõrgemale Kaimar Saag, kelle pealöögi tugevus ja trajektoor oli ideaalilähedane ning Tulevik oli mängus tagasi. Aega aga jäi üha vähemaks.

Määratud kolm lisaminutit olid juba lõpukorral, kui pärast nõmmekate äpardunud kiirrünnaku katset ja pallikaotust keskväljal mängis Tulevik palli kiiresti paremasse äärde, kust Zanfirov saatis teele oivalise pika söödu Nõmme trahvikasti joonel kolme kaitsja vahel oma võitlust pidava Indrek Ilvese suunas. Kalju kaitsjad segasid üksteist, Ilves võttis palli maha, tegi petteliigutuse, mängis end kolmest kaitsjast täiesti vabaks ning virutas palli südametäiega Kalju väravasse. Viik majas!

Järelejäänud 30 sekundi jooksul suutis Kalju veel teenida karistuslöögi keskväljalt, kuid see lõpetas oma tee otsajoone taga ning kohtuniku lõpuvile tähistas 2:2 viiki, Tulevikule võidumaitselist viigipunkti ning läbi ajaloo esimest punkti Hiiu staadionilt.

Kullahinnalise viigipunkti abiga väljalangemistsoonist taas välja rabelenud Viljandi esindusmeeskonda ootab nüüd ees ülitähtsate kohtumiste seeria: eelseisval pühapäeval 25. augustil võõrustatakse linnastaadionil perepäeva kulminatsioonis Tallinna Kalevit, kolmapäeval 28. augustil sõidetakse külla Maardu Linnameeskonnale ning 1. septembril sõidab Viljandisse FC Kuressaare.

Peatreeneri kommentaar

Sander Post lausus pärast mängu, et Kalju mängule Tulevik ei keskendunud.

“Meil olid omad, küll vähesed, ent siiski reaalsed väravavõimalused ka esimesel poolajal ja suures plaanis ütleksin pigem, et esimene poolaeg oli teisest mänguliselt parem. Mul ei jätkunud silmi Kalju mängu ülesehitusele, oluline oli vaid see, kuidas suudame ise pallid üles viia,” kõneles peatreener. “Muidugi olime raskustes, taas individuaalsetest eksimustest taha jäänuna ja Kalju vastu võõrsil 0:2 seisus midagi ehitada on hirmraske ülesanne. Tugev lõpp tõi siiski oodatud tulemuse, au meeskonnale.”

Peatreener tunnustas kogu meeskonda näidatud pingutuse eest, kuid tõstis esile Tuleviku väravasuul seisnud Ingmar Krister Paplavskise tööd.

“Inks tegi suurepärase mängu ja näitas kõrget klassi,” lausus Post. “Kiita tuleb kõiki mehi, ent tema hoidis meeskonda kriitilistel hetkedel vee peal.”

Kohtumise protokoll

18. augustil kell 15.00 Hiiu kunstmurustaadionil

Nõmme Kalju FC – Viljandi JK Tulevik  2:2 (1:0)
16. pen. Igor Subbotin, 47. Sander Puri – 85. Kaimar Saag, 90+2. Indrek Ilves

Väravasöödud: 16. Peeter Klein, 47. Igor Subbotin – 85. Mark Edur, 90+2. x
Realiseerimata penalti: 63. Max Mata (Paplavskis tõrjus)
Hoiatused: 67. Vladimir Avilov
Mänguolud: +23, vahelduv pilvisus; kunstmuru heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 286
Peakohtunik: Miko Pupart
Abikohtunikud: Hannes Reinvald, Rando Kesküla
Neljas kohtunik: Reelika Turi

Kalju: Vitali Teleš, Maximiliano Ugge, Mikk Reintam, Vladimir Avilov, Igor Subbotin, Deniss Tjapkin (58. Reginald), Kaspar Paur, Sander Puri, Vladislav Homutov (74. Aleksandr Volkov), Peeter Klein (19. Robert Kirss), Max Mata.
Varus: Pavel Londak, Aleksandr Kulinitš, Aleksandr Ivanjušin, Nikolai Mašitšev, Reginald, Robert Kirss, Aleksandr Volkov

Tulevik: Ingmar Krister Paplavskis, Martin Allik, Ridwan Babatunde, Janar Õunap, Mark Edur, Alex Roosalu (67. Indrek Ilves), Tanel Lang, Kaimar Saag, Gerdo Juhkam, Kristjan Kask (80. Vladislav Zanfirov), David Onyeanula (80. Rainer Peips).
Varus: Karl-Romet Nõmm, Indrek Ilves, Rainer Peips, Arlet Hunt, Vladislav Zanfirov

Mehed

VõistkondMP
Paide Linnameeskond U21
1330
Tallinna FCI Levadia U21
1430
Harju JK Laagri
1529
Viimsi JK
1525
Tallinna FC Flora U21
1320
FC Nõmme United
1519
FC Elva
1419
Ida-Virumaa FC Alliance
1413
Viljandi JK Tulevik
149
Pärnu Jalgpalliklubi
156

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
618
Saku Sporting
615
JK Tallinna Kalev
59
Pärnu JK Vaprus
67
JK Tabasalu
67
Tartu JK Tammeka
64
JK Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
64
Põlva FC Lootos
52

Sponsorid ja koostööpartnerid

Suursponsor

Airok
Airok
Järve Keskus
LX Motors
LX Motors

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Rademar
Rademar
Tactical Foodpack
Combimill
Roger Puit

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness
Mulgimadin