VILE SUHU! | Tule, õpi Viljandis jalgpallikohtunikuks!

Käesoleva aasta märtsis ja juulis on Eesti jalgpalliliidu toel võimalik Viljandis äärmiselt soodsa hinna eest läbida kaheosaline jalgpallikohtuniku baaskursus. Koolituse läbija saab õiguse mõista õigust noorteliigade ning rahvaliiga kohtumistel, aga ka meistrivõistluste madalamate liigade mängudel, nii väljakul kui joonekohtunikuna.

Viljandi on läbi aegade olnud tugev jalgpallikants ning siit on mängijate kõrval sirgunud ka suur hulk erinevatel liigatasemetel toimetavaid õigusemõistjaid. Jalgpallikohtuniku baaskursuse läbimine annab võimaluse näha oma lemmikala täiesti erineva nurga alt; arendada arusaamist mängust ning kõigele lisaks ka aeg-ajalt mõnusa tegevusega lisaraha teenida.

Tuleviku jalgpalliklubi tegevjuht Rain Tölpus (fotol, ohjamas rahvaliiga kohtumist Tuleviku harrastajate ja FC Mulgi vahel) on jalgpallis tegev kõigil võimalikel astmetel: nii mängija, treeneri kui kohtunikuna. Viimatinimetatud ametit on ta pidanud juba ligi kaheksa aastat ning tõusnud selle ajaga üheks hinnatumaks vilemeheks Viljandimaal, aga ka kaugemal, kes ohjab hooaja jooksul hulga kohtumisi kõige erinevamail liigatasemeil, noorteklassidest kuni näiteks isegi naiste meistriliigani, kus Tölpus kohtunikuna mullu debüüdi tegi.

“Kohtunikukoolituse läbimist pean tänase päevani väga heaks otsuseks,” kõneleb Tölpus. “See on töö, mida tehes tunnen iga mänguga, et see aitab mul veel minu easki jalgpallialaselt areneda. Noorteklasside meistrivõistlustelt vilistamist alustades on kohtuniku areng loogiline ja järkjärguline nagu ta peabki olema, ja see töö meeldib mulle iga aastaga üha rohkem. Iga võistkond on oma eripäradega, samuti iga liigatase ning olukorrad, mida lahendada tuleb. See töö on lihtsalt väga põnev!”

Muiates lisab Tölpus, et halba ei tee ka lisaraha, mida kohtumiste vilistamise või joonekohtunikuna toimetamise eest teenida võib. “Kursuse hind on tänavu tõesti nii madal, et selle väikese investeeringu saab tagasi teenida juba paari-kolme esimese kohtumisega,” nendib ta. “Noortele ja hakkajatele jalgpallihuvilistele on see väga mõnus taskuraha teenimise koht. Et jalgpalliliit soovib kindlasti ka uusi potentsiaalseid tippkohtunikke leida ning hoiab seetõttu kõigil noorkohtunikel pidevalt silma peal, võib otsus baaskursusele tulla nii mõnelegi kursandile tähendada täiesti uue karjääri algust.”

Iseloomu kasvatamise kursus

Rain Tölpus on laialdaselt tuntud oma ülimalt rahumeelse iseloomu poolest, mistõttu teda vilemehena kümnete jalgpalliklubide hulgas kõrgelt väärtustatakse. Ta ise ütleb, et rahulik natuur tuleb kindlasti kasuks juba koolitust alustades, ent ka kursuse käigus mõistavad paljud jalgpalli erinevaid nüansse otsekui uue nurga alt. “See annab meie lemmikmängule tõesti uue vaate,” tõdeb ta. “Enamasti ongi nii, et kui kohtunikuhakatis kursust alustades ka pisut kuraasikas on, siis kursuse käigus avaneb talle täiesti uus maailm. Nii polegi liialdus öelda, et kohtuniku baaskursuse läbimine on kindlasti ka iseloomu kasvatamiseks suurepärane vahend.”

Värvikamatest seikadest oma kohtunikutöös meenutab Rain Tölpus nii mullu tehtud debüüti naiste meistriliigas kui erinevaid rahvaliigamänge, kus tunded sageli juba enne avavilet keemistemperatuuril pulbitsevad; aga ka noorteliigasid, kus tuleb mängijate ja treenerite kõrval olla pingemaandajaks ka väljaku ääres oma võsukestele kaasa elavaile lapsevanemaile.

“Tõsi ta on, et mida madalam liiga, seda kirglikumad mängud,” muheleb Tölpus.  “Meie oma klubi rahvaliigameeskond Tuleviku harrastajadki on üpris tuline punt ning kui nad lähevad näiteks maakonnaderbis vastamisi mulkide meeskonnaga, siis tuleb alati mõlemat värvi hoiatuskaarte haardeulatuses hoida. Ka sellised mängud on iseloomu kasvatamiseks ning otsusekiiruse arendamiseks väga head. Ja kui ikkagi peale rahvaliigamadinat, kus sageli sõna otseses mõttes veri ninast välja mängitakse, tulevad mõlemad meeskonnad pärast lõpuvilet kätt suruma ja hea vile eest tänama, ehkki olin mõlemale poole hoiatuskaarte näidanud, siis on ikka hea tunne küll – järelikult olen oma tööd hästi teinud!”

Tölpus innustab kohtunike kursustele tulema nii mehi kui naisi. “Eesti naiskohtunikud on viimastel aastatel löönud kõvasti laineid ja kõrgele jõudnud, nii et tüdrukud ja naised on ka Viljandis aset leidvale kursusele väga, väga oodatud!”

Info ja registreerimine

Kursuse esimeses etapis keskendutakse jalgpallireeglitele ning abikohtuniku tegutsemisele nii teoorias kui praktikas. Juba pärast esimese etapi läbimist saavad asjalikumad kursuslased õiguse toimetada joonekohtunikuna noorteliigades ning meistrivõistluste madalamate liigade kohtumistel.

Kursuse teine etapp viib fookuse väljakukohtuniku tööle ning selle läbimise järel on võimalik kursused edukalt läbinuil juba ka eelmainitud liigades vilemehe tööd teha.

Baaskursuse hind kogu kursuse nelja õppepäeva eest on vaid 35 eurot. Hinnas sisaldub ka kohtuniku tänavuse hooaja litsentsitasu (30 eurot). Koolitused võib läbida erinevates linnades (näiteks esimese osa Viljandis ja teise osa Tartus). Koolituspäeva pikkuseks on viis tundi ja koolituste kellaajad võivad seoses praktikakohtade saadavusega veidi muutuda.

Kursuse esimene osa toimub Viljandis 27. ja 28. märtsil, teine osa 17. ja 18. juulil.

Viljandi Tulevik on sõlminud kokkuleppe linnastaadioni kõrval asuva kõigi mugavustega hosteliga Just Rest, mistõttu saame pakkuda teistest linnadest Viljandisse saabuvatele kohtunikuks pürgijaile väga soodsa hinnaga majutust koolituspäevadeks. Nii on Viljandisse õppima oodatud kõik huvilised ka teistest maakondadest. Majutuse ja toitlustuse võimaluste kohta saad täpsemat infot Rain Tölpuselt, kelle kontaktid leiad SIIT.

Kursusele registreerimine on avatud Eesti jalgpalliliidu kodulehel: KLIKI SIIA.

Mehed

VõistkondMP
Paide Linnameeskond U21
1330
Tallinna FCI Levadia U21
1430
Harju JK Laagri
1529
Viimsi JK
1525
Tallinna FC Flora U21
1320
FC Nõmme United
1519
FC Elva
1419
Ida-Virumaa FC Alliance
1413
Viljandi JK Tulevik
149
Pärnu Jalgpalliklubi
156

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
618
Saku Sporting
615
JK Tallinna Kalev
59
Pärnu JK Vaprus
67
JK Tabasalu
67
Tartu JK Tammeka
64
JK Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
64
Põlva FC Lootos
52

Sponsorid ja koostööpartnerid

Suursponsor

Airok
Airok
Järve Keskus
LX Motors
LX Motors

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Rademar
Rademar
Tactical Foodpack
Combimill
Roger Puit

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness
Mulgimadin