Tuleviku peatreener Sander Post on Saksamaal rahvuskoondise juures stažeerimas

Täna õhtul läheb Eesti meeste jalgpallikoondis Mainzis vastu väljakutsele, mida võib ehk nimetada koondise ajaloo üheks rängimaks. Saksamaa, see üks ja ainus, Weltmeister, Die Mannschaft, võõrustab sinisärke Opel-Arenal asetleidvas EM-valiksarja kohtumises. Mäng tuleb kindlasti üliraske, ent samas kahtlemata ka pööraselt põnev. Kahelda ei tule ka selles, et ajaloolise kohtumise eel on Mainzis Viljandit rohkemgi, kui tavaliselt. Täna õhtul enam kui tõenäoliselt väljakule jooksvate Viljandi meeste Joonas Tamme ja Karol Metsa kõrval on Mainzis mänguettevalmistuste juures kolmaski Viljandi mees, Tuleviku esindusmeeskonna peatreener Sander Post. FOTO: Marek Tiits

Mida Sander koondise juures teeb? Vastuse sellele küsimusele saime koondise hotelli vestibüülis, kus valitses kolmapäeva pärastlõunal keskendunud mängueelne vaikus. Linnakärast kaugel asuvas maalilises asukohas paikneva hotelli terve tiib on sinisärkide päralt. Sander Post ja koos temaga veel teinegi Viljandi mees, FC Flora peatreener Jürgen Henn ning Tartu Tammeka peatreener Kaido Koppel stažeerivad rahvuskoondise juures oma PRO-treenerilitsentsi kursuse raames.

Eesti jalgpalliliidu pressišefi Mihkel Uibolehe sõnul saab sarnase ülesande iga PRO-litsentsi omandav treener. “Esimesed treenerid on selle juba läbinud, näiteks möödunud nädalal Tallinnas Põhja-Iirimaa vastu peetud valikmängu juures toimetasid Vjatšeslav Zahhovaiko, Andrei Borissov ja Joel Lindpere. Tänasele mängule sõitsid aga kaasa Tartu, Viljandi ja Flora klubide õppivad peatreenerid,” kõneles ta.

Sander Post saabus loetud tunnid enne meeskonnaga staadioni poole teele asumist külla tulnud kodukandi esindajat tervitama laia naeratusega, heledas, alaliidu vapiga ehitud treenerisärgis. Vestibüülis istet võtnud tunnistas ta, et koondise juures, olgugi, et teises rollis, kui harjumuspäraselt, on ikka tore olla. Mängijana kandis ta sinist koondisesärki viimati viie aasta eest mais, kui sõprusmängus Soomega kohtuti. Omamoodi sümboolselt vahetas tolles mängus algkoosseisus alustanud Sandri 84. mänguminutil välja toona oma esimesi koondiseminuteid korjanud, tolles kohtumises viiendat korda rahvusesinduse eest platsile pääsenud Karol Mets.

“Rutiinides koondise mängupäevade eel palju muutunud ei ole,” kõneles juba pühapäeval koondisega liitunud Post. “Kõik on sama keskendunud, sama professionaalne, sama sujuv. Minu jaoks on muidugi olukord teine, veidi harjumatu, aga samas ikkagi tuttavlik.”

Sander Post läbib PRO-treenerilitsentsi kursust koos mitmete koduliiga kolleegide ja konkurentidega. Saksamaal on Post koos Tammeka peatreeneri Kaido Koppeliga (paremal) ning pildilt puuduva Tallinna FC Flora peatreeneri, samuti viljandlase Jürgen Henniga. | FOTO: Ott Järvela

PRO-treenerilitsentsi kaheaastase kursuse läbimisega tänavu algust teinud Sandri ja tema kursusekaaslaste Jürgen Hennu ja Kaido Koppeli ülesanded koondise juures on üsna laiapõhjalised. Post tunnistas, et kõigest rääkida pole tal voli, sest sensitiivset infot, millele õppurtreenerid ligi pääsevad, on palju.

“See on peatreener Martin Reimi otsustada, kuhu ja kui palju meid kaasatakse, aga oleme saanud minna üsna süvitsi,” rääkis Post. “Ma ei saa praegu mõistetavalt kõigest, millega siin toimetame, detailselt rääkida, aga ütleme, et koosolek koosoleku otsa on viimased kolm päeva meie pikkade päevade sisuks olnud. On erinevad ülesanded ja kohustused, mida peame Kaido ja Jürgeniga lahendama ja täitma, samuti on meile väga konkreetne ülesanne antud ka tänaõhtuseks mänguks.”

Tuleviku peatreener tunnistas, et väljakutse on tõsine, ent põnev. “On ikkagi vaks vahet, kas olla koondise juures mängijana või treenerina. Meeskonnale me nii-öelda õpipoistena mõistagi mingeid korraldusi ei jaga ning taktikat paika ei pane, ent tõsist keskendumist ja tähelepanu nõudvaid vastutusrikkaid ülesandeid antakse puremiseks ikkagi,” rääkis ta. “Tegemist on palju, pinget, mis seal salata, samuti omajagu. Mäng on ülisuure tähelepanu all ja töö, mida selle kohtumise nimel tehakse, metsik. Meie ei ole oma toimetamistes erandid.”

Koju tagasi jõuab Sander Post juba neljapäeva õhtul ning reedel minnakse Premium Liiga 15. voorus võõrsil vastamisi Paide Linnameeskonnaga. “Töö Viljandis ei ole katkenud,” naeris Post pärast hotelli sisehoovis tehtud fotoklõpsu hüvasti jättes ning meeskonna juurde naastes. “Reedel läheme Paides lahingusse, kodused, tähtsad rutiinid ootavad!”

Saksamaa ja Eesti koondiste Euroopa meistrivõistluste valiksarja kohtumine Mainzis Opel-Arena staadionil saab avavile täna kell 21.45.

Mehed

VõistkondMP
Paide Linnameeskond U21
1330
Tallinna FCI Levadia U21
1430
Harju JK Laagri
1529
Viimsi JK
1525
Tallinna FC Flora U21
1320
FC Nõmme United
1519
FC Elva
1419
Ida-Virumaa FC Alliance
1413
Viljandi JK Tulevik
149
Pärnu Jalgpalliklubi
156

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
618
Saku Sporting
615
JK Tallinna Kalev
59
Pärnu JK Vaprus
67
JK Tabasalu
67
Tartu JK Tammeka
64
JK Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
64
Põlva FC Lootos
52

Sponsorid ja koostööpartnerid

Suursponsor

Airok
Airok
Järve Keskus
LX Motors
LX Motors

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Rademar
Rademar
Tactical Foodpack
Combimill
Roger Puit

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness
Mulgimadin