Tuleviku peatreener Sander Post on Saksamaal rahvuskoondise juures stažeerimas

Täna õhtul läheb Eesti meeste jalgpallikoondis Mainzis vastu väljakutsele, mida võib ehk nimetada koondise ajaloo üheks rängimaks. Saksamaa, see üks ja ainus, Weltmeister, Die Mannschaft, võõrustab sinisärke Opel-Arenal asetleidvas EM-valiksarja kohtumises. Mäng tuleb kindlasti üliraske, ent samas kahtlemata ka pööraselt põnev. Kahelda ei tule ka selles, et ajaloolise kohtumise eel on Mainzis Viljandit rohkemgi, kui tavaliselt. Täna õhtul enam kui tõenäoliselt väljakule jooksvate Viljandi meeste Joonas Tamme ja Karol Metsa kõrval on Mainzis mänguettevalmistuste juures kolmaski Viljandi mees, Tuleviku esindusmeeskonna peatreener Sander Post. FOTO: Marek Tiits

Mida Sander koondise juures teeb? Vastuse sellele küsimusele saime koondise hotelli vestibüülis, kus valitses kolmapäeva pärastlõunal keskendunud mängueelne vaikus. Linnakärast kaugel asuvas maalilises asukohas paikneva hotelli terve tiib on sinisärkide päralt. Sander Post ja koos temaga veel teinegi Viljandi mees, FC Flora peatreener Jürgen Henn ning Tartu Tammeka peatreener Kaido Koppel stažeerivad rahvuskoondise juures oma PRO-treenerilitsentsi kursuse raames.

Eesti jalgpalliliidu pressišefi Mihkel Uibolehe sõnul saab sarnase ülesande iga PRO-litsentsi omandav treener. “Esimesed treenerid on selle juba läbinud, näiteks möödunud nädalal Tallinnas Põhja-Iirimaa vastu peetud valikmängu juures toimetasid Vjatšeslav Zahhovaiko, Andrei Borissov ja Joel Lindpere. Tänasele mängule sõitsid aga kaasa Tartu, Viljandi ja Flora klubide õppivad peatreenerid,” kõneles ta.

Sander Post saabus loetud tunnid enne meeskonnaga staadioni poole teele asumist külla tulnud kodukandi esindajat tervitama laia naeratusega, heledas, alaliidu vapiga ehitud treenerisärgis. Vestibüülis istet võtnud tunnistas ta, et koondise juures, olgugi, et teises rollis, kui harjumuspäraselt, on ikka tore olla. Mängijana kandis ta sinist koondisesärki viimati viie aasta eest mais, kui sõprusmängus Soomega kohtuti. Omamoodi sümboolselt vahetas tolles mängus algkoosseisus alustanud Sandri 84. mänguminutil välja toona oma esimesi koondiseminuteid korjanud, tolles kohtumises viiendat korda rahvusesinduse eest platsile pääsenud Karol Mets.

“Rutiinides koondise mängupäevade eel palju muutunud ei ole,” kõneles juba pühapäeval koondisega liitunud Post. “Kõik on sama keskendunud, sama professionaalne, sama sujuv. Minu jaoks on muidugi olukord teine, veidi harjumatu, aga samas ikkagi tuttavlik.”

Sander Post läbib PRO-treenerilitsentsi kursust koos mitmete koduliiga kolleegide ja konkurentidega. Saksamaal on Post koos Tammeka peatreeneri Kaido Koppeliga (paremal) ning pildilt puuduva Tallinna FC Flora peatreeneri, samuti viljandlase Jürgen Henniga. | FOTO: Ott Järvela

PRO-treenerilitsentsi kaheaastase kursuse läbimisega tänavu algust teinud Sandri ja tema kursusekaaslaste Jürgen Hennu ja Kaido Koppeli ülesanded koondise juures on üsna laiapõhjalised. Post tunnistas, et kõigest rääkida pole tal voli, sest sensitiivset infot, millele õppurtreenerid ligi pääsevad, on palju.

“See on peatreener Martin Reimi otsustada, kuhu ja kui palju meid kaasatakse, aga oleme saanud minna üsna süvitsi,” rääkis Post. “Ma ei saa praegu mõistetavalt kõigest, millega siin toimetame, detailselt rääkida, aga ütleme, et koosolek koosoleku otsa on viimased kolm päeva meie pikkade päevade sisuks olnud. On erinevad ülesanded ja kohustused, mida peame Kaido ja Jürgeniga lahendama ja täitma, samuti on meile väga konkreetne ülesanne antud ka tänaõhtuseks mänguks.”

Tuleviku peatreener tunnistas, et väljakutse on tõsine, ent põnev. “On ikkagi vaks vahet, kas olla koondise juures mängijana või treenerina. Meeskonnale me nii-öelda õpipoistena mõistagi mingeid korraldusi ei jaga ning taktikat paika ei pane, ent tõsist keskendumist ja tähelepanu nõudvaid vastutusrikkaid ülesandeid antakse puremiseks ikkagi,” rääkis ta. “Tegemist on palju, pinget, mis seal salata, samuti omajagu. Mäng on ülisuure tähelepanu all ja töö, mida selle kohtumise nimel tehakse, metsik. Meie ei ole oma toimetamistes erandid.”

Koju tagasi jõuab Sander Post juba neljapäeva õhtul ning reedel minnakse Premium Liiga 15. voorus võõrsil vastamisi Paide Linnameeskonnaga. “Töö Viljandis ei ole katkenud,” naeris Post pärast hotelli sisehoovis tehtud fotoklõpsu hüvasti jättes ning meeskonna juurde naastes. “Reedel läheme Paides lahingusse, kodused, tähtsad rutiinid ootavad!”

Saksamaa ja Eesti koondiste Euroopa meistrivõistluste valiksarja kohtumine Mainzis Opel-Arena staadionil saab avavile täna kell 21.45.

Mehed

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
1640
Tallinna FCI Levadia
1535
Nõmme Kalju FC
1634
Paide Linnameeskond
1530
JK Narva Trans
1518
FC Kuressaare
1516
Viljandi JK Tulevik
1615
Tartu JK Tammeka
1612
JK Tallinna Kalev
169
Maardu Linnameeskond
169

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
824
Pärnu JK
819
JK Tallinna Kalev
818
Tartu JK Tammeka
88
JK Tulevik ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
89
Saku Sporting
87
Põlva FC Lootos
85
Tartu SK 10 Premium
83

Duubel

VõistkondMP
Paide Linnameeskond III
1232
JK Tallinna Kalev III
1228
Pärnu JK Vaprus II
1223
FC Kuressaare II
1222
Tallinna FC Flora U19
1221
Läänemaa JK
1118
Viljandi JK Tulevik II
1218
Tallinna JK Piraaja
1215
Viimsi JK II
1315
Põhja-Sakala
1213
Pärnu JK Poseidon
1312
Raplamaa JK
1111
Raasiku FC Joker
129
FC Kose
127

Sponsorid ja koostööpartnerid

Peasponsor

Espak Viljandi
Espak Viljandi

Varustuspartner

Joma
Joma

Suursponsorid

Airok
Airok
LX Motors
LX Motors
Rademar
Rademar
Helion Ehitus
Helion Ehitus
BalticHouse
BalticHouse

Toetajad

Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa bussiliinid
Folk Auto
Folk Auto
Print Best
Print Best
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum
Viljandi linn
Viljandi linn
Maksimum.ee
Maksimum.ee

Koostööpartnerid

Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
Viljandi lokaal Legend
Lokaal Legend
MyFitness
MyFitness
Käti Tikand
Käti Tikand