Tulevik naasis võidulainele raju lahinguga Narvas

Augustikuus Premium liigas peetud ränkraskete mängude seerias punktideta jäänud Viljandi Tuleviku esindusmeeskond naasis võidurajale piirilinnas Narvas. Läbinisti võrdses mängus jäi peale Viljandi meeste tahtmine: kohati äärmuseni jõulises, agressiivses ning koguni 13 kollase ja ühe punase kaardiga lõppenud kohtumises kallutati Transi vähemusse jäämine enda kasuks Nikita Komissarovi 74. minuti väravaga. FOTO: Marit Stepanova.

Mõlemad meeskonnad vajasid võitu nagu õhku: Tulevik oli punktideta juba juuli lõpust, Trans aga minetanud oma mõne vooru taguse hea hoo ja teeninud viimases kahes kohtumises enne Tuleviku võõrustamist vaid viigipunkti, mis saadi kätte FC Kuressaarelt. Tallinna Legioni vastu mängiti möödunud voorus võit maha ja kaotati 1:2.

Seetõttu pole imestada, et kohtumine algas intensiivselt ja väga lahtiselt mõlemal pool väljakut. Pallivaldamine oli võrdne, rünnakuid ehitati võrdselt ning võrdselt oldi hädas ka muidu loogiliselt ehitatud rünnakute realiseerimisega. Tuleviku poolelt langesid esimese poolaja parimad võimalused Kaimar Saagile, Gerdo Juhkamile ja Jude Barrowle, ent poolajapausile mindi ikkagi 0:0 tasaseisul. Tõsisemalt sai viga Sander Kapper, kelle nina võttis vastu tugeva löögi. Lahtipurskunud veri saadi kinni alles mitme minuti möödudes, sel ajal tuli Tulevikul mängida ühemehelises vähemuses. Transi agressiivne ründemäng aga tõi neile lühikese aja jooksul kolm järjestikust kollast hoiatuskaarti.

Teist poolaega alustas Trans vahetusega, mis pidi nende mängu tempot ja jõulisust lisama: Arseni Kovaltšuki asendas Chinedu Geoffrey. Narvalaste vasak ründeäär muutus seeläbi küll tuntavalt võimekamaks, ent Sander Kapperi kaitseblokist õnnestus jõulisel Geoffreyl läbi murda vaid üksikutel kordadel, misjärel ta Gerdo Juhkamiga silmitsi seisis, suutmata toda kordagi üle mängida.

Üldpildis kulges teine poolaeg sarnaselt esimesele – territoriaalse tasakaalu ja mõlemapoolsete resultatiivselt lõpetamata rünnakutega – kuni 57. minutini, mil rullusid lahti mängu käigu otsustanud sündmused.

Transi järjekordse tsenderduse püüdnud Karl-Romet Nõmmele hüppas trahvikastis jalaga kõhtu Viktor Plotnikov. Nõmm säilitas palli üle kontrolli, kuid kargas siis ärritunult püsti. Puhkenud sõnelusse sekkus agressiivselt olukorrast täiesti eemal olnud Aleksandr Zakarljuka, kel kollane hoiatuskaart esimesest poolajast all. Rüseluses läksid käiku käed ja jalad ning kohtunik Andrei Karhu lahendas olukorra saalomonlikult: kollased kaardid teenisid kõik kolm osalist. Et Zakarljuka oli korra juba hoiatada saanud, lõppes mäng tema jaoks punase kaardiga ja mees saadeti väljakult minema.

Enamusse jäämise järel Tulevik surve peale keeramisega Transi trahvialale ei kiirustanud: endiselt ehitati rünnakuid tagaliinist ja lühikeste söötudega ning panustati keskvälja kontrollimisele, nagu kogu eelneva kohtumise vältel. Siiski hakkas üha enam Viljandi rünnakuid liikuma läbi parema ääre, kust Sander Kapper üha enam rünnakutele tõusis. Ka Trans jätkas vähemusseisust hoolimata isukalt ja üpris efektiivselt ründamist, ent enamjaolt seiskusid punasärkide rünnakud juba enne Tuleviku trahviala, kus patrullisid Gerdo Juhkam ja Marco Budici vigastuse ning Alex Roosalu haigestumise tõttu Juhkami kõrval, talle mõnevõrra harjumatul keskkaitsja positsiooni mänginud Tanel Lang.

74. minutil oligi Kapper taas aktsioonis, kui viis ise meeskonna rünnakule. Esiotsa luhtunud rünnakukatse järel suudeti siiski pall säilitada ning Transi trahvialasse jäänud Kapper sai palli uuesti jalga ning saatis seejärel lühikese söödu penaltipunkti lähistele, kuhu oli hästi paigutunud Nikita Komissarov. Tolle pealelöök oli kindel ja täpne ning Aleksei Matrossovi 546 minutit kestnud kodumängude nulliseeria sai läbi. 1:0!

Trans üritas kaotusseisu jäämise järel survet ja tempot tõsta, ent pidi samal ajal pidevalt tegelema Tuleviku vasturünnakute tagasilöömisega. Järjest said Transi puuriluku valvsust proovida Pavel Marin, Kaimar Saag ja Rainer Peips, ent keegi neist ei olnud piisavalt täpne. Tuleviku kaitseliin paindus ajuti Transi kohati üpris tugeva surve all, kuid pidas siiski vastu, seda küll Sander Kapperi ja Martin Alliku kollaste hoiatuskaartide hinnaga.

Mängu viimasel viiel minutil – just nii palju lisati teisele poolajale mitme vigastuspausi ja vahetuse tõttu – läks Tuleviku värava all lahti tulevärk, mis treeneritepingile ohtralt halle karvu juustesse juurde tekitas. Et võidust kinni hoida, pidi nende minutite jooksul nii oluliste püüdmiste kui paraadtõrjega sekkuma ka Karl-Romet Nõmm. Kohtuniku päästev lõpuvile tähistaski siiski Tuleviku meeste viiemängulise kaotusteseeria lõppu.

Tulevik säilitas teenitud võiduga oma viienda tabelirea ning on nüüdseks teeninud 20 kohtumisest üheksa võitu, 11 kaotust ja kokku 27 punkti. Teises, paralleelselt peetud kohtumises tuli Tartu Tammeka kaotusseisust välja ning alistas võõrsil Tallinna Kalevi 2:1, vältides seega Tulevikuga vahe suurenemist turniiritabelis: just tartlased on Tulevikule nelja punkti kauguselt kuklasse hingamas.

Transile tähendas tänane viljandlastele kaotatud mäng, et päästev kuues tabelirida, mis kolmanda mänguringi lõpus tähistab Premium liiga eliitseltskonda püsima jäämist ja üleminekumängude vältimist, nihkus taas kaugemale: narvalased jäävad Tulevikust nüüd maha juba seitsme punktiga.

Nädala pärast, 26. septembril kell 13 kohtub Tulevik järgmise kibeda rivaaliga, kodusel linnastaadionil võõrustatakse FC Kuressaaret. Tolles kohtumises ei saa Tulevikku aidata meeskonna suurim väravakütt Pavel Marin, kelle laupäeval Narvas teenitud kollane kaart oli talle hooaja neljas, mille tõttu mees peab järgmise nädala kohtumise vahele jätma.

Kohtumise protokoll

19. septembril kell 13.00 Narva Kreenholmi staadionil

JK Narva Trans – Viljandi JK Tulevik 0:1 (0:0)
74. Nikita Komissarov

Väravasöödud: 74. Sander Kapper
Hoiatused: 28. Aleksandr Ivanjušin, 31., 57. Aleksandr Zakarljuka, 34. Arseni Kovaltšuk, 57. Viktor Plotnikov, 80. Chinedu Geoffrey, 88. Sadio Tounkara – 45+2. Kristjan Kask, 57. Karl-Romet Nõmm, 77. Sander Kapper, 86. Martin Allik, 90+3. Pavel Marin, 90+4. Sander Post (peatreener)
Eemaldamine: 57. Aleksandr Zakarljuka
Mänguolud: +13, päikesepaisteline, tuuline ilm; muruväljak rahuldavas seisukorras