Tulevik murdis kodus maha valitseva meistri, tabeliliidri, superkarikavõitja ja Tipneri karika tšempioni

Premium Liiga teise ringi  teine mängupäev ehk 11. voor tõi Viljandi linnastaadionile alles äsja Evald Tipneri karikasarjas triumfeerinud Tallinna FC Flora: ühtlasi ka turniiritabeli suveräänse liidri, kes käimasoleval hooajal võtnud seni kõik, mis võtta olnud, ning püsinud ainsagi kaotuseta, sealjuures võidutsedes koguni kaheksas järjestikuses kõrgliigakohtumises ja kahes karikamängus. Aga Viljandist lahkusid rohevalged tühjade kätega: ligi kuuesaja pealtvaataja ees viimase veretilgani võidelnud Tulevik alistas tallinlased Kristjan Kase kahest väravast 2:1. FOTO: Marit Stepanova.

Juba kohtumise esimestel minutitel võttis Vlasi Sinjavski maha rünnakule sööstnud Sander Kapperi, seda sealjuures moel, mis jalgpallireeglite ABC järgi parimal juhul tumeoranži hoiatuskaarti väärinuks, ent hämmastaval kombel väljakukohtunik Andrei Karhu taskust kaarti ei tõusnud ning lubava rünnaku äärmiselt küüniliselt peatanud Sinjavski pääseski vaid leebe manitsusega.

Flora teenis kiirelt ridamisi nurgalööke, ent keskkaitsepaar Gerdo Juhkam – Marco Budic oli ülesannete kõrgusel ning standardolukordi kaitses Tulevik jõulise meestesummaga. Omalt poolt üritasid kollasärgid vastata kiirrünnakutega, ent suuremat ohtu neist esiotsa ei sündinud.

Plahvatas linnastaadonil aga ikkagi. 26. minutil sai Kristjan Kask Sander Kapperilt hea söödu, keeras end Flora trahvikastis Flora keskkaitsja Henrik Pürgi pealt kergesti maha ning tulistas Flora väravale. Seda valvanud Ingmar Krister Paplavskis jäi täpse löögi vastu võimetuks ja Tulevik asus kohtumist 1:0 juhtima.

Kaua Tulevik siiski eduseisu nautida ei saanud sest juba 34. minutil realiseeris Rauno Sappinen penalti, mille teenis kaudselt ise, seda oma teenitud karistuslöögi järel, kui  Flora oli selle kiirelt lahti mänginud ning segaduses Tuleviku kaitseliinile appi tõtanud Tanel Lang oma karistusalas Konstantin Vassiljevi selgelt määruste vastu patustades pikali tõmbas. 1:1.

Poolaeg kulges lõpuni Flora territoriaalse ülekaalu tähe all, ent Tulevik seisis üpris stoiliselt, nõelas pidevate kontratega ning paaril korral tuli Karl-Romet Nõmmel Viljandi väravasuul siiski oma oskusi näidata.

Teisele poolajale tulid mõlemad meeskonnad vahetusi tegemata. Mängitud oli vaid neli minutit, kui Martin Allik paremalt äärelt Tuleviku järjekordse kiiremapoolse rünnaku lõpetuseks trahvikasti tsenderduse saatis. Taas mängis seal valvel olnud Kristjan Kask elegantselt üle Henrik Pürgi ning lajatas palli paarilt meetrilt võrku. Tulevik oli ennastunustavalt möirgava kodupubliku ees läinud Flora vastu 2:1 juhtima!

Flora tõsitis tempot, survet ning liine. Tulevik oli ajuti raskustes, ent mängis end surve alt välja nauditavat söödumängu viljeledes. Ühe nurgalöögi järel jäi Gerdo Juhkamil kasutamata fantastiline võimalus Tulevik juba kahega ette viia, kui tema madal pomm väravast loetud sentimeetrid mööda vihises. Veidi hiljem pommitas Herol Riiberg, kelle madal pealelöök aga väravaposti raksatas.

70. minutil sai tõsiselt viga Martin Allik, kes otse otsajoone tagant Viljandi haiglasse erakorralise meditsiini osakonda toimetati. Esialgse info kohaselt on tegu sõrme ränga nihestusega, mis Tuleviku raudvara ja standardolukordade meistri, sel hooajal juba neli resultatiivset söötu andnud Alliku tõenäoliselt nädalateks palliplatsilt eemale jätab.

Alliku asemel sekkus mängu Jonas Tossou, mis andis märku sellest, et peatreener Sander Post ei kavatse kaitsta, vaid tahab hoopis enam rünnata. Sander Kapper võttis sisse koha Martin Alliku äärekaitsepositsioonil. Alles 87. minutil muutis Post taktikat ja asetust kaitsvamaks, kui mängust lahkus suurepärase esituse teinud Nikita Komissarov ning Flora üha suuremaid frustratsiooni märke näitava, ent sellest hoolimata hirmuäratava kogemuste koondpagasiga ründeliini ette konstrueeriti viiemeheline kaitsemüür.

Flora ründas, Tulevik blokeeris, Nõmm tõrjus, viis Tuleviku aega-ajalt kontrarünnakutele ja tõrjus siis jälle. Nii purjetati kohtuniku antud kuue lisaminuti eelviimasesse minutisse, kus läks lahti linnastaadionil tõenäoliselt varem nägemata kaitsemängijate show.

Neljanda lisaminuti poole peal tegi esmalt Nõmm fenomenaalse kolmiktõrje, mille otsa Marco Budic lisas kohe blokeeringu. Korraks saadi palli oma väljakupoolelt minema, ent peagi oli Flora taas Viljandi väravat atakeerimas ning Nõmm pidi taas tegema paraadtõrje, mille järel blokeeris Gerdo Juhkam järjekordse jätkulöögi.

Kuue üleminuti täitudes kõlas kohtuniku lõpuvile ning Viljandi linnastaadionil vallandus möll, mida seal ei ole varem iial nähtud. Ligi kuuesajapealine publik tegi tribüünidel mängijatele tänuks absoluutselt pöörast mürglit ning ovatsioonid ja koos mängijatega tähistamine kestis pikki minuteid.

Viljandi Tulevik võitis Tallinna Florat viimati sellesama Flora farmklubi staatuses olles 23. oktoobril 2005. aastal. Toona võeti Mikk Haavistu, Martin Hurda ja Dmitri Ustritski väravatest 3:2 võit ning 2011. aastast iseiseisva klubina Eesti jalgpalliperega taasliitunud Viljandi Tuleviku praegune president Raiko Mutle mängis tolles kohtumises 90 minutit.

Flora kaheksa mängu kestnud võidumarss oli lõppenud. Tallinn langes. Viljandis aga tunti kolmapäeval ainult üht värvikombinatsiooni, kollamusta.

Juba sel laupäeval kell 13 võõrustab Tulevik linnastaadionil kolmapäeva toimunud paralleelmängus Paide Linnameeskonna üle oma hooaja esimese võidu (1:0) saanud Narva Transi.

Kristjan Kase kommentaarid

Mängu järel jalgpall.ee portaalile antud kommentaaris viipas kahe väravaga Viljandile võidu toonud ning sellega oma hooaja väravate saldo juba neljale tabamusele kasvatanud Kristjan Kask mäsleva tribüüni poole, kus viljandlased koos oma mängijatega endiselt häälekalt tähistasid. “Vaadake sinna,” nentis ta, vastates reporteri küsimusele saadud võidu tähtsuse üle.

“Superemotsoonid,” rääkis Kask. “Kogu tiimilt väga kõva esitus ning ühtki halba sõna öelda ei saa. Võtsime kõik end nii kokku, kui üldse võtta saab.”

Kask lisas, et just Florale löödud väravaid (täpselt kaks aastat tagasi liitus ta Tulevikuga FC Flora duubelmeeskonnast) ta eriliselt ei tähtsusta. “Floral võis ka laupäevane karikafinaal veel jalgades olla,” lisas mängumees tagasihoidlikult.