TULEVIK 0:3 LEVADIA | Katastroofiline algus röövis võimaluse korralikuks vastuhakuks

Premium Liiga 21. voor linnastaadonil tõi Viljandisse taas Tallinna hiiglase FCI Levadia. Kui tavapäraselt on sellise kaliibriga vastaste vastu peetavate kohtumiste eel peamiseks kõneaineks see, mitu minutit suudetakse sellistele jõududele vastu panna, siis pühapäevaõhtusest kohtumisest jäi paljude poolehoidjate hinge närima küsimus: kui neid lihtsaid vigu polnuks, siis …?

Kohtumise avaminutid näitasid, et Sander Posti hoolealuste tänavust mängu iseloomustav joon, mille järgi ka kõige tugevamate vastaste vastu lihtsalt “ära seisma” minekut publikule serveerida ei soovita, on eesmärgiks ka selles mängus. David Onyeanula ja Kaimar Saag ründasid Levadia trahvikasti, kuid Levadia suutis rünnakuüritused tagasi lüüa.

Vastus Tuleviku bravuurile tuli kiiresti. Kristjan Kase valesööt keskväljal saatis Jevgeni Kabajevi kollaste kaitseliiniga silmitsi. Keskkaitsepaari Alex Roosalu ja Janar Õunapi teineteise mittemõistmine lasi Kabajevil nende vahelt lubamatult lihtsalt läbi astuda ning mõne aasta eest Premium Liigas väravavõrke purustanud ründaja oli halastamatu ega eksinud: Levadia haaras juba neljandal minutil 1:0 eduseisu.

Kui vaid viis minutit hiljem Janar Õunap Pavel Marini karistusalas kukutas ning Markus Jürgenson penaltist seisuks 2:0 tegi, oli mäng sisuliselt tehtud enne, kui alatagi jõudis.

28. minutil ei saanud Tuleviku kaitsjad mitmest võimalusest ja Karl-Romet Nõmme topelttõrjest hoolimata oma trahvikasti põrkama jäänud palli kuidagi klaaritud. Viljandi kaitsjad jooksid üksteisele otsa, lõid palli vastu üksteise jalgu ning Rasmus Peetson sai kollasärkide kolmanda prohmaka järel palli segamatult võrku saata. 3:0.

Alles siis, kui kolm taga, ärkasid kollasärgid ning said mängu sisse. Teeniti küll ridamisi nurga- ja karistuslööke, ent samal ajal tuli tõrjuda levadialaste voogavaid, suurema pingutuseta ehitatud rünnakuid, mis peamiselt väljakuperemeeste individuaalse praagi tõttu väga lihtsalt sündida said. Janar Õunapil oli Martin Alliku nurgalöögi järel suurepärane võimalus skoori veidi tasandada, kuid tema pealöök lendas napilt värava põiklatist üle. Mitu poolvõimalust Levadia trahvikastis või selle lähistel sumbusid aga rohelises kaitsemüüris. Poolajapausile mindi 0:3 kaotusseisus.

Teisele poolajale tulles oli juba esimestest minutitest selge, et Maarjamäe meeskond ei kavatse jalga gaasipedaalilt maha võtta. Tulevik tegi, mis suutis, sundis koondislasest väravahi Sergei Lepmetsa tõrjetöölegi, teenis taas nurgalööke ja standardolukordi, ent ründekolmandiku lahendused Levadia trahvialas jäid üldjoontes kahvatuiks ning Levadial Tuleviku rünnakute tagasi löömisega suuremaid probleeme ei tekkinud. Mängu viimastel minutitel rauges mõlema meeskonna ind pea täielikult ning teist omavahelist kohtumist järjest pidid kollasärgid tunnistama vägagi ärahoitavatest esimese poolaja väravatest 0:3 allajäämist pealinna suurjõule.

Peatreeneri kommentaarid

Sander Post oli mängu järel mõtlik ning kriitiline.

“Keeruline,” sõnas ta. “Väga keeruline. Jah, Levadia on Levadia, mul võiks ju olla miljon vabandust, miks Tulevik Levadiat ei võida või ei peakski võitma, aga mitte ühtki neist ei kavatse ma täna välja öelda, eriti pärast nii kehva mängu, nagu me seekord rahvale näitasime. Levadia oli selgelt ja ülekaalukalt parem meeskond, meie aga võtsime vastu ridamisi valesid otsuseid. Nemad mängisid oma olukorrad välja, meie seda ei suutnud. Juba mängu alguses eksisime katastroofiliselt ja poole tunniga oli mäng tehtud.”

Peatreener tõdes, et Levadiale kolme värava tagasilöömiseks tänasel Tulevikul vajalikku kvaliteeti ei ole.

“Kõik väravad olid välditavad, individuaalsed eksimused määrasid selle mängu tulemuse. Tasemevahe peitus seekord nüanssides ja tuli selles kohtumises halastamatult esile. Eeldada, et mängime Levadiaga nagu võrdne võrdsega, on täna palju tahetud, jah, ent samas on kõigil paha maitse suus, et nii labaselt ja lapsikult laseme vastasel endale väravaid lüüa, olgu ta pealegi selline gigant nagu Levadia. Peame peeglisse vaatama nii meeskondlikult kui iga mängija eraldi.”

4. augustil mängib Tulevik võõrsil järgmise superjõuga, kui A. Le Coq Arenal minnakse vastamisi Tallinna FC Floraga. Selleks kohtumiseks kaotas Tulevik oma ridadest taas hoiatuskaartide limiidi lõhki ajanud Janar Õunapi. Samuti sai mängu lõpuosas viga Kristjan Kask, kelle hüppeliigese vigastus esmapilgul üsna tõsine tundus ning tõenäoliselt mehel tabeliliidrite vastu mängida ei luba.

“Põhimehi selliselt kaotada on muidugi valus,” nentis Post. “Aga õnneks on suvised täiendused selles mõttes oma eesmärgi täitnud, et esimest korda sel hooajal ei pea ma end hulluks mõtlema, et mängupäeva koosseis koos vajalike vahetustega niimoodi kokku saada, et ei peaks mehi ebaomastele positsioonidele mängima suruma. Kristjani vigastuspausi pikkus selgub täna-homme, siis saame edasi mõelda, aga olukord koosseisu osas on tuntavalt lihtsam kui oli varem.”