SISEPILK | Huntkriimsilmalik treener Rain Tölpus: väga vahvalt läheb!

Alljärgnev on teine lugu Sisepilgu rubriigi eriseeriast, mis keskendub Tuleviku jalgpallikooli treeneritele ja nende tööle. Tekst: Kaspar Kast. Foto: Marit Stepanova.

Viljandis pole just ülemäära palju inimesi, kes ei teaks Rain Tölpust, omadele lihtsalt Tölpat. Viljandis sündinud ja kasvanud, alati heatujuline mees on Tuleviku käekäigus oma sõna sekka öelnud juba 2011. aastast alates. Just siis sai Viljandi Tulevikust uuesti iseseisev klubi ja Tölpusest selle tegevjuht.

Juhiameti kõrvalt leiab ta aega ka klubi kõige pisemate treenimiseks. Tema käe all teevad oma esimesi samme jalgpallimaailmas 2014 ja 2015 sünniaastaga noored. Lisaks on ta abitreener aasta vanemate treeninggrupis. Vaatamata tihedale graafikule leidis ta tunnikese oma päevast, et saaksime temalt uurida, kuidas ta seda kõike jõuab. 

***

Rain, sa vormid jalgpallureid meie kõige pisematest trennihuntidest. Kuidas neil treeningud edenevad?

Väga vahvalt läheb. Oleme saanud nüüd natuke aega koos uuesti trenni teha ja kõik käivad hea meelega kohal. Kõige väiksemad on alates septembrikuust koos olnud, vahepeal oli maailmas toimuva tõttu väike paus, kuid nüüd saame uuesti trenni teha. Nemad on meil 2015. aastal sündinud poisid ja tüdrukud. Nii noortega me mingit liigat ega sõpruskohtumisi veel ei mängi, teeme lihtsalt koos trenni ja üritame lõbusasti aega veeta.

2014. aasta lastega kavatseme hakata sellest hooajast liigat mängima, aga ka selles vanuses on endiselt esmane eesmärk see, et nad saaksid lõbutseda ja tahaksid trennis käia. Neist järgmises grupis olen ma Kevin Paavo abitreener. Kevin hakkab nendega võistlustel käima ja mina olen talle abiks trennides.

Millised nägid neil treeningud piirangute ajal välja?

Ainult kõige pisematel tuli paus sisse. Siis, kui trenne tohtis veel teha, tuli linnalt palve, et me kõige väiksematele ühistrenne ei teeks. Seda lihtsalt selle mõttega, et lasteaiad saaksid lahti püsida ja oht viiruse levikuks oleks võimalikult väike.

Aga kui kõik Zoomi üle kolisid, siis ka kõige väiksemad tegid neid trenne kaasa. Kerge see ei olnud, aga vähemalt saime oma asjad ära teha ja lastel ei kadunud side jalgpalliga.

Nägin ühte sinu grupi Zoomi treeningut ja seal jäi silma, et väga paljudel tegid pereliikmed trenne kaasa. Kas see oli klubipoolne üleskutse või lapsevanemad ise tulid sellega kaasa ?

See suunis ei olnud meie poolt, aga kui sul on 5-6 aastane mudilane kodus, kellele on vaja selgeks teha, et pead siin kaamera ees kindlaid asju tegema, siis … Vanemate tugi tegi meie elu väga palju kergemaks. Kui laps on oma kodus ja kokku on 20 last, siis neid kõiki on väga raske jälgida ja nende tähelepanu hoida. Nii väikestel on keeruline pikaks ajaks ühele asjale keskenduda. See oli pigem selline isetekkeline asi, mille üle mul treenerina on väga hea meel. See oli suureks abiks.

Sinu käe alt on trennis läbi käinud sadu Viljandimaa lapsi. Kas sa jälgid nende edasisi tegemisi ka pingsamalt ?

(Mõtleb hetke.) See number võib kusagil 200 ringis olla. Ikka pakub huvi, kuidas minu trennis käinutel läheb. Mõni päev tagasi sattusin linna peal jutustama noormehega, kes polnud küll minu grupis, aga mäletan teda ajast mil ta oli alles väike poisike. Nüüd on ta suur ja turske mees, õpib siin kutsekoolis ehitajaks. Pole küll jalgpalliga enam seotud, aga mul on alati hea meel endisi klubilisi näha. Sama on ka palliplatsil.

Sünnipäevadel on minu jaoks väga südantsoojendav see, et alati endised õpilased kirjutavad ja tänavad mingite perioodide eest elus, mil ma neid treenisin või kuidagi muud moodi abiks olin. Järelikult olen mingi jälje nende ellu jätnud. Kui juba korra selle klubi liige oled, siis mingi side ikka jääb ega kao kuskile.

Tegutsed lisaks Tuleviku kolmanda meeskonnaga. Kas plaanid ka meeste jalgpallis treenerina järgmist sammu teha? 

Ma pigem ütleks, et mul ei ole treenerina üldse väga ambitsioone. Naudin kõige väiksemate treenimist, kuid siis kui nad hakkavad võistlustel käima, annan nad üle järgmisele treenerile ja võtan enda hoole alla uued mudilased. Muidugi jälgin, kuhu nad välja jõuavad ja saan uhkusega öelda, et nad alustasid minu käe all. Aga ma pigem ei näe, et mina olen see, kes nad lõpuni välja veab. Naudin treeneri rolli enim siis, kui ma tegelen kõige pisematega. See sobib mulle ja sobib ka klubi struktuuris väga hästi. Usun, et enam-vähem nii see ka jääb. 

Kui meeste jalgpallist rääkida, siis kolmandas meeskonnas ma ennast treeneriks ei nimetagi. Olen meeskonna esindaja ja mängupäeval panen taktika paika. Sellega enamasti minu roll treenerina ka lõppeb. Üldiselt teeme seal otsuseid koos ja olen lihtsalt osa meeskonnast.

Aga esmajoones oled sa klubi tegevjuht. Kuidas sinu jaoks tüüpiline tööpäev üldse välja näeb ?

Mõtlesin ka ise just ükspäev sellele. Mul ei olegi tüüpilist tööpäeva. Väga palju oleneb päevast. Võtame näiteks tänase: viisin lapse lasteaeda, võtsin arvuti lahti, et hakata kokku panema järgmise kuu bussisõite. Samal ajal tegelen ka sellega, et leida kohtunikud nädalavahetusel toimuvatele kodumängudele. Lisaks olen pidanud juba mitmeid kõnesid vastu võtma ja erinevate küsimustega tegelema. On juba pärastlõuna, aga ma pole veel kirjadeni jõudnudki. Need on tänased asjad, aga homme on juba hoopis uued tegemised. Eile oli näiteks vaja käia Tallinnas jalgpalliliidus ja õhtul meeste mängu korraldada. Üksluiseks ei muutu see töö kunagi.

Paigas on minu jaoks ainult teisipäev ja neljapäev: siis ma tean, et õhtul on mul laste trennid. Nendel päevadel pean enne seda oma ülejäänud asjad valmis saama. Muus osas on kõik väga libisev. Olen juba aastaid öelnud, et olen 24/7 tööl, kuid õnneks ei ole ka see probleem, kui on vaja olla kodune.

Oled ise jalgpallurina Eesti tippjalgpalli mänginud. Kas sa tunned, et tol ajal oli Viljandimaalt Eesti mõttes tippu jõuda kergem kui praegu?

Tallinna FC Floras ma tõepoolest paar aastat mängisin ja Eesti mõttes tipus ära käisin. Kui vaatan praegust taset ja mängutempot, siis tänastes meeskondades oles 20 aastat nooremal Rain Tölpusel päris keeruline toimetada. Mängude kiirus on nii palju kõrgemaks läinud, et läheks raskeks. Lisaks on tänapäeval on kogu asi palju spetsiifilisem ja teaduspõhisem. Seega ma pigem ütleksin, jah, täna on tippu jõuda raskem.

Kõik on muutunud professionaalsemaks. Ka meie klubi näitel: üleminekuid või muid olulisi asju arutame koos presidendi, spordidirektori ja treeneritega. Paras punt inimesi on laua taga, kes erinevatel teemadel mõtteid vahetavad, seega otsused on palju põhjalikumad. Minu ajal tegid enamasti võistkonnaga seotud otsuseid ainult peatreener ja abitreener.

Alates sellest aastas oled ka Eriolümpia Eesti liikumise juhatuses. Räägi, palun, natuke sellest tööst ja oma ülesannetest.

Jaanuarist alates olen seal juhatuses olnud. Juhatuse liikmena mul otseselt igapäevast tööd ei ole. On olnud mõned koosolekud, kus arutasime protseduurilisi asju. Nädal tagasi oli vabas õhkkonnas juhatuse koosolek. Seal võtsin endale sellise ülesande, et tahaksin aidata luua sidemeid erinevate spordivarustuste tarnijatega, et ka eriolümpial erinevad koondised võistleksid sama spordiala alaliiduga ühes vormis. Ja üldse tahan tekitada rohkem suhtlust nende alaliitudega. Näiteks tean, et jalgpalliliit ja eriolümpia jalgpallikoondis on omavahel tihedalt seotud ja väga korralik tugi on alaliidult nii vormide kui ka muu varustuse näol olemas. Kõikide alaliitude puhul see nii ei ole.

Kuna ma ei esinda seal organisatsioonis ainult jalgpalli, vaid kogu juhatust, siis ma näen, et selline tihe koostöö võiks olla kõikide alaliitudega. Kindlasti ei saa see kõikidega olema nii suuremahuline kui jalgpallis, aga ma arvan, et see on siht kuhu poole püüelda.

Mehed

VõistkondMP
Paide Linnameeskond U21
1330
Tallinna FCI Levadia U21
1430
Harju JK Laagri
1529
Viimsi JK
1525
Tallinna FC Flora U21
1320
FC Nõmme United
1519
FC Elva
1419
Ida-Virumaa FC Alliance
1413
Viljandi JK Tulevik
149
Pärnu Jalgpalliklubi
156

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
618
Saku Sporting
615
JK Tallinna Kalev
59
Pärnu JK Vaprus
67
JK Tabasalu
67
Tartu JK Tammeka
64
JK Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
64
Põlva FC Lootos
52

Sponsorid ja koostööpartnerid

Suursponsor

Airok
Airok
Järve Keskus
LX Motors
LX Motors

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Rademar
Rademar
Tactical Foodpack
Combimill
Roger Puit

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness
Mulgimadin