SAAME TUTTAVAKS | Füsioterapeut Merlin Parkel: Saarepeedilt läbi Hollandi, Austraalia ja Uus-Meremaa Viljandisse

29-aastane Merlin Parkel võttis mullu sügisel pikki aastaid Viljandi Tuleviku esindusmeeskonna füsioterapeudi tööd teinud Kristel Rabalt teatepulga üle. Siiras ja jutukas, aga vajadusel ka nõudlik ja konkreetne Merlin on end lühikese ajaga klubiliste hulgas jäägitult omaks teinud. Enne Viljandis paikseks jäämist jõudis Merlin aga läbi käia maailma kõige kaugemad nurgad ning teha muuhulgas tööd Hollandi esiliigaklubis FC Eindhoven. Istusime temaga enne esmaspäevahommikust esindusmeeskonna trenni klubis maha ja rääkisime sellest omamoodi imelisest teekonnast, mille Merlin enne Viljandisse ja Tulevikku jõudmist maha käis.
Intervjueeris Marek Tiits.

Merlin, sa oled Saarepeedi tüdruk, kes rändas pikki aastaid kaugeid radu. Aga nüüd jõudsid koju tagasi.

Jah.

Pikad rännuringid olid sul.

Olid.

Kus sa siis ära käisid?

Eestist lahkusin 2013. aastal, läksin õppima ja töötama Hollandisse. Edasi suundusin Austraaliasse, kus töötasin füsioterapeudina ja sealt viis tee mind Uus-Meremaale, kust jõudsin lõpuks koju tagasi.

Keskmine eestlane läheb Austraaliasse apelsine korjama, aga sina …

(Naerab). Mina läksin, jah, teiste eesmärkidega. Aga tegelikult on see uskumatu, kui suur on Austraalias eestlaste kogukond. Saad osta eesti toitu ja nõnda edasi. See oli minu jaoks suur ime.

Alustasid Hollandist ja seal algas ka sinu töö jalgpalluritega. Ja su tööandjad ei olnud sugugi vähenimekad.

Jah, alustasin Hollandis jalgpalluritega juba õpingute ajal, sattusin täiesti juhuslikult amatöörklubisse FC Brabantia. Sporti teen muidugi ise ka, aga jalgpalliga isiklik kokkupuude sinnamaani puudus. Seal klubis aga hakkasin jalgpalluritega tööle, edasi tulid teised klubid ja kuidagi ongi nii läinud, et olen siiani jalgpalli juurde jäänud. Pärast Brabantiat tuli juba Eerste Divisie klubi FC Eindhoven, lisaks toimetasin sama klubi saalijalgpalluritega, kes mängisid Eredivisies.

Kas Austraaliasse ja Uus-Meremaale läksid nii, nagu ikka minnakse, tööd ja õnne otsima? Või oli töö sind seal juba ootamas?

Mul oli töö juba olemas ja sain seda seal olles ka järjest juurde. Austraalias toimetasin erapraksises ja jalgpalluritega ei tegelenud, seal oli minu põhiklientuuriks pikamaajooksjad, triatleedid ja nii edasi. Uus-Meremaal töötasin samuti erapraksises, aga ikka ja jälle tuldi seal minu juurde jutuga, et “kuulsime, et sa oled jalgpalluritega töötanud, näe, meil siin üks meeskond vajaks abi.” Lõpuks jõudsin niimoodi FC Auckland City juurde, kes mängib kohalikus kõrgliigas. Nendega tegin muuhulgas kaasa ühe elu ekstreemsema turnee Saalomoni saartele, kus valitsev palavus ja niiskus pakkus päris paraja väljakutse.

Kuidas üks Saarepeedi tüdruk jõuab tööle Hollandi või Uus-Meremaa kõrgliigaklubisse? Kuidas ta satub tööle Austraalia erapraksisesse?

Ise tuleb aktiivne olla, ise otsida. Jah, mingeid töid on mulle tulnud otsepakkumistena või kellegi kaudu stiilis “ma kuulsin, et sa oled olemas”, aga Austraalia ja Uus-Meremaa töökohad otsisin endale ikkagi ise. Kandikul ei ole mulle midagi ette toodud.

Aga miks valisid pärast Hollandit just nimelt Austraalia?

Sest Austraalias on füsioteraapia tase väga kõrge. Sealt on pärit väga palju tunnustatud füsioterapeute, maailmanimesid, kes teevad selles valdkonnas teadust. Täielik füsioterapeutide kants. Ja muidugi kõik see sealne elu-olu, tahtsin ka seda kogeda.


Merlin Parkel

Haridus
Tartu Ülikool: kehakultuuriteaduskond
Fontys University of Applied Sciences (Holland): füsioteraapia
Karjäär
2013-2016: Brabantia FC, FC Eindhoven (Holland) - füsioterapeut
2016-2017: füsioterapeut erapraksises Austraalias
2017-2019: füsioterapeut erapraksises ja FC Auckland Citys Uus-Meremaal

2019-...: isiklik praksis Viljandis; füsioterapeut Viljandi JK Tulevikus


Kuidas sul Hollandi keelega lood on? Olid seal ju peaaegu neli aastat.

Jäi külge. Hollandi keel on justkui segu inglise ja saksa keelest, ei ole väga keeruline. Aga hollandlased räägivad kõik väga head inglise keelt nagu eestlasedki, mis tähendab, et inglise keelega saab seal väga lihtsalt läbi ajada. Kuna aga töötasin seal keskkonnas pikalt, tahtsin ikkagi olla ka keeleruumis sees ja teada, mis mu ümber toimub. Ühel hetkel otsustasin, et kõik, aitab, nüüd ma tahan rääkida kohalikku keelt ja palusin kõigil minuga hollandi keeles rääkida. Algus oli raske, aga siis läks kergemaks. Ma arvan, et jalgpaliterminoloogias ma olengi selles keeles kõige tugevam. (Naerab).

FC Eindhoven ja Hollandi esiliiga on kahtlemata miski, mis paneb ka Eesti jalgpallisõpradel kõrvad liikuma. Kuidas su tööpäev seal välja nägi? Sellistes klubides on füsioterapeute ju terve tiim, kas sinu kohustuste hulka kuulus näiteks ka meestega mängupäeval kaasas ja väljakul käimine?

Jah. Füsioterapeute, kes tegelesid pidevalt esindusmeeskonnaga oli kokku neli. Töötasime tiimina klubi alla kuuluvas erapraksises, kus said käia ka teised kliendid. Seal tegelesime me vigastatud mängijatega ja nendega, kes vajasid abi. Mängupäeval oli meid ka meeskonna juures mitu. Mina käisin lisaks ka duubelmeeskonnaga mängudel kaasas.

Maailmarännakule läksid 2013. aastal. Millal sa koju tagasi jõudsid?

Eelmisel, 2019. aastal.

Mis sind tagasi tõi? Hinnatud spetsid tavaliselt ei kipugi Eestisse tagasi.

Ühel hetkel lihtsalt tundus, et nüüd on õige aeg. Perest kaua aega eemal olemine ja kõik rändamisega kaasnev ei ole lihtne. Ja Uus-Meremaalt kaugemale pole väga võimalik minna ka. (Naerab).

Mida sa praegu elult ootad? Võtad Eestis rahulikult? Või, noh, mis rahulikult, oled end ka siin töösse uputanud.

Nii hull see asi nüüd ka ei ole. Plaanin jääda Viljandisse. Avasin siin oma väikese kabineti, mis asub tennisekeskuses. Seal käivad mul jalgpallurid, tennisistid, korvpallurid, võrkpallurid ja nii edasi, aga ka tavalised inimesed oma muredega. Viljandi on väike linn ja sõna levib kiiresti, kliendibaas on tekkinud üsna ruttu. Läheb ilusasti, olen rahul.

Praegu ajame sinuga juttu meie klubis, kohe on algamas meeskonna esmaspäevahommikune trenn. Milline sinu tavaline tööpäev välja näeb?

Näiteks täna alustasin kella üheksast, trenn algab kell 11, aga mängijad tulevad juba kella 10 paiku. Need, kellega on vaja individuaalselt tegeleda, veelgi varem. Enamjaolt algabki mu tööpäev jalgpalliga, aga mõnikord jõuan hommikul, veel enne klubisse tulekut mõne kliendi kabinetis vastu võtta.

Pärast klubis mängijate eest hoolitsemist olen meeskonnaga väljakul, aitan läbi viia soojendust ja tegelen mängijatega, kes vigastuse pärast või muul põhjusel treenivad teistest eraldi. Lõuna paiku lähen jälle kabinetti, kus võtan päeva jooksul vastu teisi kliente, aga sageli tulevad ka jalgpallimehed veel päeval kabinetist läbi. Tööpäev lõppeb õhtuti umbes kaheksa paiku.

Päevad on seega üpris tihedad, aga samas on mõnikord päevi, kus saan keset päeva näiteks jooksma minna või muidu iseendaga tegeleda.

Kas sa ise teedki ainult tervisesporti? Ei võistle?

Hetkel küll. Või pigem enam ei võistle. Kuni ülikoolini tegin peamiselt kergejõustikku. Olin selline tubli keskmik. Tartu ülikooli ajal alustasin poksimise ja jõutõstmisega, mõlemal alal tulin ka Eesti meistriks.

Välismaal elamise ajal tegelesin peamiselt kaljuronimisega. Seda Eestis kahjuks harrastada ei saa, tunnen sellest pisut puudust. Nöörid seisavad nurgas, ega nendega siin kuhugi suurt minna ei ole.

Närska mäest üles äkki?

(Naerab).

Viljandi Tulevikuga liitudes läks sul väga vähe aega, et klubielusse kõrvuni sisse sukelduda ja sa ei tegele siin ainult esindusmeeskonnaga.

Klubi noored on ka minu hoole all, jah. Tegelikult ma just nendega siin alustasingi. Algul tuli poiste seisukorda hinnata, siis tegin neile hindamise tulemustest lähtuvalt hooajal ettevalmistusperioodiks treeningkavad: jõuettevalmistus, üldfüüsiline ja nii edasi.

Noored julgevad veel vähe minu poole pöörduda, aga asi paraneb järjest. Paljudel ei ole veel harjumust ega ka teadmisi, milliste muredega füsio poole üldse pöörduda võiks või peaks. Aga näiteks Indrek Ilvese U-16 grupi poisid juba kirjutavad ja helistavad mulle, räägivad oma probleemidest ja muredest.

Treenerid on mind väga hästi vastu võtnud. Ja mul on tunne, et nad usaldavad mind. See on hea tunne.

Töötad koos ka naiskonna füsio Roger Teoriga.

Jah, asendame teineteist vajadusel ja suhtleme omavahel. Räägime mängijaist ja nende vigastustest. Oleme oma koostööga alles alguses, see läheb järjest tihedamaks ja paremaks.

Mida sa teed, kui sul on vaba päev? Seda vist väga tihti ei juhtugi? Oled sa üldiselt selline inimene, kes võtab endale jõuga vaba aega?

Ausalt öeldes mitte väga. Võiks rohkem. Mulle meeldib vabal ajal minna õue ja olla iseendaga. Käia jooksmas, metsas ja looduses, olen ikkagi täielik looduslaps.

Sõbrad on mul enamjaolt kõik Tallinnas, aegajalt saame nendega kokku. Aga enamasti olen vabal ajal iseendaga ja laen patareisid. Kui need on tühjad, siis ma ei saa ka teisi aidata.

Igapäevaselt töötad kehadega, aga kui palju sa vaimseid praktikaid rakendad? Mediteerid? Teed joogat?

Vaimne pool on minu nägemuses füüsilisega üks. Ka jooksmine on minu jaoks meditatsioon ja mul on raske vaimset ja füüsilist poolt teineteisest lahutada. Muidugi, vaimne areng on oluline ja põnev ja lai teema, aga minu jaoks käivad vaim ja füüsis käsikäes.

Kuidas esindusmeeskond sinuga nüüdseks harjunud on? Sa oled väga verbaalne, tahad palju infot saada ja jagad seda ise samavõrd ohtralt. On kutid sind omaks võtnud?

Vastu on mind võetud hästi ja tundub, et minuga ollakse harjunud. Eesti jalgpalliga mul ju kokkupuude enne siia tulekut puudus ja ma ei teadnud, kuidas meeskonna juures naisterahvast füsio vastu võetakse. Siin aga on minu eelkäija Kristel teinud ära suure töö ja mingeid probleeme sellega tekkinud ei ole. Selgitustööd ei ole vaja teha olnud, seda on mu karjääris varasemalt ikka ette tulnud.

Eks professionaalse suhtumisega ole nagu alati, mõnel on seda rohkem ja teisel vähem, aga siiamaani on meil meeskonaga kõik väga hästi sujunud.

Kas Viljandi on hea koht tegemaks sellist tööd nagu sina teed? Elamiseks?

Ma olen Viljandimaalt pärit, aga suurema osa oma elust elanud Tallinnas. Sellest hoolimata tulin Viljandisse nagu tagasi koju. Naastes hakkasin Viljandit enda jaoks mingis mõttes alles tegelikult avastama. Tuttavad ja sõbrad on ikka küsinud, et miks Viljandi ja kas seal üldse tööd on, eriti need, kes minust Tallinna maha on jäänud. Aga mina olen seda usku, et igal pool on kõik sinu enda teha, piirangud seame endile ainult ise.

Viljandis võib inimesi olla vähem kui Tallinnas, aga töö leidmisega mul siin mingit probleemi ei tekkinud. Viljandi on oma suuruse ja rahvaarvu kohta väga, väga suur spordilinn ja tööd siin jagub. Füsioteraapia on muidugi selline ala, kus on alati tööd seal, kus on natukenegi inimesi.

Minu meelest on hea, et kõik inimesed ei lähe Tallinna või Tartusse, sest seal on rohkem tööd või rohkem inimesi. See tekitabki olukorra, kus väiksemad linnad jäävad vajaliku abita ja inimesed peavad sõitma seda saama kusagilt kaugemalt.

Naudin Viljandit. Täiega.

KOMMENTAAR | Raiko Mutle, klubi juht:

Merlinil on väärt jalgpallispetsiifiline kogemus juba varasemast ning selle lühikese ajaga oleme temalt saanud väärt teadmisi just nöörtesüsteemis kvaliteedi tõstmiseks, peamiselt fitnessi puudutavas.  Merlin on hea ja avatud suhtleja, soe ja sõbralik ning tema sulandumine kollektiivi on toimunud väga kiiresti.

Mehed

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
1028
Paide Linnameeskond
1021
Nõmme Kalju FC
1019
Tallinna FCI Levadia
1018
Viljandi JK Tulevik
1015
FC Kuressaare
1013
Tartu JK Tammeka
1011
JK Tallinna Kalev
108
Tallinna JK Legion
106
JK Narva Trans
103

Duubel

VõistkondMP
Paide Linnameeskond III
822
Raasiku FC Joker
718
Harju JK Laagri
716
Raplamaa JK
816
FC Kuressaare II
715
Viljandi JK Tulevik U21
813
Viimsi JK II
712
Tallinna JK Piraaja
710
Saue JK
710
Põhja-Sakala
88
Tallinna FC Flora U19
85
Pärnu JK Vaprus II
74
FC Kose
84
Pärnu JK Poseidon
80

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
515
JK Tallinna Kalev
512
Saku Sporting
59
Pärnu JK Vaprus
58
Põlva FC Lootos
57
JK Tulevik ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
54
Tartu JK Tammeka
53
Nõmme Kalju FC
50

Sponsorid ja koostööpartnerid

Peasponsor

Järve Keskus

Suursponsor

Espak Viljandi

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Airok
Airok
LX Motors
LX Motors
Rademar
Rademar
Combimill
Roger Puit
BalticHouse
BalticHouse

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness