Roger Teor on tagasi Viljandis, asudes ametisse naiskonna füsioterapeudina

Roger Teor lõpetas mängijakarjääri, kuid jalgpallist ja Viljandist eemale ei jää

Viljandi Tuleviku esindusmeeskonnas 2015. aasta hooajal tõelise tulevikutähena säranud, kuid seejärel pikaloomulise tervisehädaga kimpu jäänud äärepoolkaitsja Roger Teor andis möödunud hooaja lõppedes teada, et loobub jalgpallist ja keskendub oma füsioteraapiaõpingutele Tartu ülikoolis. Nüüd on Roks, nagu teda tuntakse, aga klubis tagasi ning asub ametisse klubi naiskonna füsioterapeudina.

Iga Viljandi vutifänn mäletab 2015. aasta suveõhtut linnastaadionil, mil pikalt nullviigis püsinud Premium Liiga mängu otsustas mitte toona platsil viibinud Joel Lindpere, vaid just Roger Teor, kelle külmaverelise väravaga lõppenud imeline soolo keskväljalt Nõmme Kalju trahvikasti kinkis tol suvel mõõnas viselnud suurklubile šokeeriva 0:1 kaotuse. Sügiseses viimases voorus viigistati Kaljuga linnastaadionil 2:2 ja tolleski mängus avas skoori just Roks.

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
Tolle hooaja hoogu säravate esitustega jalgpalliliidu stipendiumi välja teeninud Roks hiljem enam üles ei leidnudki: kimbutama hakkas ülekoormuse ja mängumehe kehaliste omapärade koosmõjus ikka ja jälle naasev luuümbrise põletik. Vaimselt rasked hooajad, kus vigastus mängukvaliteeti kõigutas,  viisid Rogeri lõpuks arusaamiseni, et ta tahab teha üht asja korraga ja seda hästi. Nii andis ta selle hooaja eel teada, et keskendub nüüdsest sajaprotsendiliselt õpingutele ning tippjalgpalliga on lõplikult kõik.

Roger Teori intervjueeris Marek Tiits.

Roks, sinu loobumisotsus kurvastas paljusid. Kuulda oli, et õhku jäi variant, et toksid Tartus mõne madalama liiga klubi eest palli edasi, aga oled ikkagi päris-päris lõpliku otsuse teinud?

Jah, pärimisi ja pakkumisi tuli tõesti igalt poolt. Jäin endale kindlaks. Keskendun õpingutele ja jalgpalliga on nüüd tõesti kõik.

Eks algul oli ikka raske, tunnistan ausalt. Nii pikalt sai palli mängitud ja kiskus ikka kõvasti väljakule, aga nüüdseks olen tavaeluga harjunud ega kahetse otsust. Potentsiaali mul ju oli, jah, kui tehtule tagasi vaadata, aga pidev vigastusega maadlemine hakkas ikka nii karmilt segama, et esitused muutusid ebastabiilseks ja see muutis omakorda vaimselt olukorra väga raskeks ja väsitavaks. Kui teised tegi 20 minutit soojendust, pidin mina tegema 40. Kord oli hästi, sealsamas halvasti. Lõpuks otsustasin, et tahan teha üht asja ja teha seda hästi.

Millises faasis sa praegu õpingutega oled?

Ekvaatoril. Pool on läbi, pool minna.

Erialavalik oli loogiline, olen kogu elu olnud spordiga seotud ja juba sel ajal, kui ise mängisin, pakkus see kõik mulle huvi, just spordi teaduslik pool, millega ennast edasi aidata: vigastuste ennetamine, üldise võimekuse, hüppevõime, kiiruslike omaduste parandamine.

Nii-et võin öelda, jah, et spordikarjäärist kasvas kutsumus. Et Eestis on võimalik füsioteraapiat väga heal tasemel õppida, oli valik ja otsus loogiline.

Sama loogilisena kõlas ka teade, et vähem kui pool aastat hiljem oled klubis tagasi, sedapuhku aga ametis mitte mängijana, vaid meie äsja oma kõrgliigadebüüdi teinud naiskonna füsiona.

Jah ja ei. Ega see ei olnud mugav otsus: valdkonnas tunnen end hästi, aga vastutus on ikkagi suur. Teisalt on see õpingute praeguse etapi loogiline jätk, panna end proovile, rakendada omandatut praktikas. Eks selle valdkonna teadmistega ole sama nagu vene keelega Lõuna-Eestis: õpid aastaid, aga kui praktiseerida ei saa, unustad ära.

Pakkumine klubisse tööle asuda tuli õigel ajal, ehkki ma seda oodata küll ei osanud. Olin endale peas mingid plaanid valmis teinud, et kuhugi tööle asuda, nii mainitud praktika pärast kui elatise teenimiseks, aga Raiko Mutle kõne tööpakkumisega tuli ootamatult. Õigel ajal tuli, samas. Hea, et tuli! (Naerab). Klubihoone oli mulle aastaid nagu teine kodu. Väga, väga mõnus tunne oli siia tagasi tulla.

Millised on väljakutsed noorele füsiole võistkonnas, mis alustab sisuliselt samast olukorrast, nagu Tuleviku esindusmeeskond 2015. aastal ehk sajakümneprotsendiliselt amatöörvõiskonnana kõrgliigas?

Kõige suurem väljakutse on see, et mind on üks ja tüdrukuid 25. Esmajoones oli vaja kokku koguda kõik andmed, et saada pilt ette, mis seisus mängijad on. Milline vigastus keda kimbutab ja milline vigastus kellel kunagi olnud on, milline on üldine füüsiline seis ja nii edasi. Esimene laviin on võimas, aga see tuleb üle elada ja sealt edasi läheb lihtsamaks. Noh, nagu Viljandi jalgpallis üldiselt! (Naerab).

Kui kommunikatsioon sujub, siis sujub ka kõik muu. See on peamine. Mainisin tüdrukutele, et minu esimene töö ei ole mitte nende vigastusi ravida, vaid neid ennetada. Ega ma osanud esialgu isegi üldpilti hinnata, mõned trennid olid näinud, aga üldist olukorda ja taset hinnata ei osanud, ei suhtumise ega professionaalsuse osas. Naiskond on ju klassikaline amatöörvõistkond, kes käib tööl ja kes koolis. Üllatavalt palju on koondiste mängijaid. Nüüdseks on mul juba pilt selginemas ja hinnang olukorrale olemas.

Sats on kirju, tasemed ja vanused erinevad. Sportlikult on see väga hea, selline kooslus annab Serkale (naiskonna peatreenerile Sergei Vassiljevile – toim.) tegelikult head relvad taktikalises plaanis. Füsio jaoks on see olukord aga väljakutsuv.

Olen nüüdseks juba tüdrukutele esimese baasprogrammi paika pannud, mille koostamisel lähtusin just võistkonna tervikust, mitte individuaalsetest mängijatest. Programmi harjutused on suunatud kõigile ja teenivad esialgu aeroobse võimekuse kasvatamise huve. Lähenen süsteemselt, eesmärk on muuta naiskond samm-sammult füüsiliselt ühtlasemaks, et neil tekiks ka profitunnetus.

Kuidas tüdrukud sind vastu on võtnud? Pärast meistriliiga avavooru viisid nendega koos venitusharjutusi läbi ja tundus, et naiskond on siiralt rõõmus selle üle, et nendega oled.

Hästi on vastu võetud. Ma tean, kui oluline on tiimisisene atmosfäär, nägin ja tundsin seda aastaid ise mängides. Mäng Tartu vastu (naiskond viigistas meistriliiga debüütmängus Tartu Tammeka naiskonna vastu 0:2 kaotusseisust 2:2 – toim), igipõlise vaenlasega, seal on emotsioon oluline nii enne kui pärast mängu. Innustasin tüdrukuid: mängisite hästi, mängisite teisel poolajal Tartu üle! Sellised sõnumid on väga olulised.

Kui ülitugevate satside, näiteks Pärnu JK vastu ei pruugi meie sportlikust kvaliteedist piisata, siis hea häälestus ja emotsioon võivad sageli sellistes mängudes olla ometi võidu võtmeks.

Füsioterapeut ei ole mitte ainult kehahooldaja, vaid lähtun ka jaapanlaste versioonist vanast tarkuseterast: terves vaimus terve keha!

Mehed

VõistkondMP
Paide Linnameeskond U21
1330
Tallinna FCI Levadia U21
1430
Harju JK Laagri
1529
Viimsi JK
1525
Tallinna FC Flora U21
1320
FC Nõmme United
1519
FC Elva
1419
Ida-Virumaa FC Alliance
1413
Viljandi JK Tulevik
149
Pärnu Jalgpalliklubi
156

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
618
Saku Sporting
615
JK Tallinna Kalev
59
Pärnu JK Vaprus
67
JK Tabasalu
67
Tartu JK Tammeka
64
JK Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
64
Põlva FC Lootos
52

Sponsorid ja koostööpartnerid

Suursponsor

Airok
Airok
Järve Keskus
LX Motors
LX Motors

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Rademar
Rademar
Tactical Foodpack
Combimill
Roger Puit

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness
Mulgimadin