Rampväsinud Tulevik kaotas tabeli viimasele

Pühapäevasele hooaja eelviimasele mängule Tallinna Kalevi vastu sõitis Tulevik üdini väsinuna: kolmapäeval Paides maha peetud kahetunnine karikadraama oli meeste jõuvarud üpris olematuks kahandanud. Väljalangemisheitluses nurka aetud looma kombel raevukalt võitlev Tallinna Kalev saigi konarlikku mängu näidanud Tulevikust 1:0 jagu. FOTO: Brit Maria Tael / Soccernet.ee.

Laupäeval sai selgeks, et tänavune Premium Liiga hooaeg jääb lühemaks, kui algselt oli planeeritud. Kui tabeli neli viimast mängivad esialgselt plaanitud lisaringi läbi täismahus, siis ülemine kuuik löödi omakorda kaheks: esinelik mängib omavahel ning Tartu Tammeka ja Viljandi Tulevik selgitavad viienda ja kuuenda koha omaniku. Nii sõitis Tulevik Tallinnasse teadmisega, et pärast Kaleviga peetud kohtumist ootab novembri lõpus ees hooaja viimane mäng.

Selleks, et see ära jäänuks ja viienda koha omanik selgunuks juba pühapäeval, pidanuks Tammeka koduväljakul samal päeval peetud kohtumises alistama Tallinna FC Flora. Et nood aga teadsid, et võidu korral tagatakse endale meistritiitel, siis üllatust ei sündinud: Tammeka jäi Florale 0:1 alla, rohevalged said kätte oma 13. meistritiitli ja tabeli keskpaiga kuninga troon ja Lõuna-Eesti parima vutiklubi mitteametlik tiitel jagatakse Tartu ja Viljandi vahel 22. novembril.

Kadrioru staadionil peetud kohtumist alustas veidi aktiivsemalt Tulevik, kes aga siis üsna kiiresti oma mänguplaani letti lõi: rünnakule tõusti aeglaselt, üksikute ääresööstudega. Suurem osa mänguajast aga hoiti palli keskväljal ja kõigutati rünnakute alustamisel seda pikalt tagaliinides, meelitades kalevlaste ründeliini ja keskvälja ülespoole kerkima. Kalev aga keeldus kangekaelselt positsioonirünnakuid üles võtmast, sest kartis ilmselgelt Tuleviku kiireid vasturünnakuid. Keskväljal üritati end küll kehtestada, tehti seda aga äärmiselt vigaderohkelt ja seega tulutult. Eriti paistis läbi kogu mängu vigade rohkusega silma Pavel Dõmov, kes aga hoiatuskaarti mingil põhjusel alles mängu lõpuminuteil enda ees tõusmas nägi.

Avapoolaeg lõppes väravateta. Teisele poolajale tuli Tulevik märksa agressiivsemalt ja haaras mänguohjad konkreetsemalt endale. Väsimus aga ilmutas üha selgemaid tundemärke ja rünnakute lõpetamine jäi viletsaks ja ideetuks. Kalevlased kasutasid omakorda ära ründama asunud Tuleviku veidi praotunud tagaliini ust ja asusid ise kontrarünnakuid sepistama.

69. minutil kaotas Gustav-Hendrik Seeder paremal äärel kahevõitluse ning kalevlased said anda värava ette ohtliku tsenderduse. Seal puhkenud segaduses ei suutnud kollasärgid palli trahvialast välja lüüa ning tagatipuks jäeti markeerimata siniste rünnakut toetama tõusnud keskkaitsja Marek Kaljumäe, kes talle jalale põrganud palli läbi meestesumma Tuleviku väravasse virutas. Kalev läks kohtumist juhtima.

Järelejäänud paarikümne minuti jooksul tappis Kalev mängu nagu oskas ning üritas igati peatada Tuleviku üha tugevamaks paisuvat survet oma väravale. Kaimar Saag sai palli üsna pea ka väravasse, ent kohtunike üpriski vaieldaval hinnangul olevat Nikita Komissarov teinud eelnevalt vea Dominic Ivkici vastu ning Saagi tabamust ei loetud ära.

Mängu kõige jaburam hetk leidis aga aset 88. minutil, kui Kalevi väravaht Karl-Andre Vallner jooksis trahvikastist välja, vastu Sander Kapperile, kes oli Herol Riibergilt saadud hea läbisöödu tagajärjel üksinda Kalevi värava suunas sööstmas. Vallner rammis Kapperi jõhkralt murule pikali, proovimatagi palli mängida. Paraku ei suutnud mängu lugemisega hätta jäänud äärekohtunik Kapperi sööstuga kuidagi sammu pidada, mistõttu ta oli positsioonilt väljas ning Vallneri ühemõtteline ja küüniline viimase mehe viga jättis kohtunikud täiesti ükskõikseks ja Vallneri tegutsemine ei pälvinud isegi viletörtsu, rääkimata hoiatuskaardist.

Kalev pidaski Tuleviku lõpusurvele vapralt vastu, sai 1:0 võidu eest turniiritabelisse lisaks kolm elu hinnaga võidupunkti ning pööras niiviisi tabeli lõpuosa ja seal peetava ellujäämisheitluse täiesti pea peale. Nüüd, mil seitsmenda kuni kümnenda koha meeskondadel ongi jäänud veel pidada vaid omavahelised kohtumised, tähendas Kalevi võit Tuleviku üle, et neid lahutab üleminekumängudele viivast eelviimasest kohast ja seal praegu platseeruvast FC Kuressaarest vaid kaks punkti. Kaheksandal kohal olev Trans kaotas laupäeval 2:4 Paide Linnameeskonnale. Kõige turvalisemalt tunneb end 25 punkti teeninud seitsmenda koha klubi Tallinna Legion, kellel on kõigele lisaks ka üks mäng varuks, koroonaviiruse tõttu ära jäänud kohtumine FCI Levadia vastu.

Väga nukraks on läinud Narva Transi seis, kes on eelneva hooaja vätel korra kaotanud nii Kalevile, Legonile ja Kuressaarele kui nende kõigiga ka korra viigistanud. See tähendab, et lõppringis ükskõik milliselt nimetatud meeskonnalt saadud kaotus jätab Transi nende omavaheliste kohtumiste kokkuvõttes kaotajaks ja see kätkeb eneses ülisuurt ohtu pika ajalooga Narva meeskonna esmakordseks esiliigasse kukutamiseks.

Tulevik ja Tammeka peavad oma hooaja finaalkohtumise pärast koondisepausi, 22. novembril kell 12 Tartu, Sepa jalgpallikeskuses.

Mehed

VõistkondMP
Paide Linnameeskond U21
1330
Tallinna FCI Levadia U21
1430
Harju JK Laagri
1529
Viimsi JK
1525
Tallinna FC Flora U21
1320
FC Nõmme United
1519
FC Elva
1419
Ida-Virumaa FC Alliance
1413
Viljandi JK Tulevik
149
Pärnu Jalgpalliklubi
156

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
618
Saku Sporting
615
JK Tallinna Kalev
59
Pärnu JK Vaprus
67
JK Tabasalu
67
Tartu JK Tammeka
64
JK Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
64
Põlva FC Lootos
52

Sponsorid ja koostööpartnerid

Suursponsor

Airok
Airok
Järve Keskus
LX Motors
LX Motors

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Rademar
Rademar
Tactical Foodpack
Combimill
Roger Puit

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness
Mulgimadin