Poolfinaali! Tulevik alistas Kalju

Sõltumata sellest, et oma elu tehnilise krobedusega ise pööraselt raskeks elati, murdis Tulevik end neljapäeva õhtul esimest korda oma iseseisva tegutsemisaja üle jooksul ajaloolise lävepaku: Tipneri karikasarja veerandfinaalis alistati lisaajal Nõmme Kalju 2:1. FOTO: Liisi Troska / Soccernet.ee.

Kohtumine Tallinnas Sportland Arenal algas nõmmekate ühemõttelise ja kõikehõlmava survega, Tulevik aga alustas mängu rabedalt ning hiigelkogustes tehnilist praaki tootes. Etteruttavalt tuleb öelda, et sellega oldi hädas terve mängu vältel ja kuni lõpuvileni. Veerandtunni möödudes, kui Kalju oli juba Tulevikku jõudnud kahe terava kauglöögiga üllatada, mis väravast mööda vihisesid, sundis Herol pommlöögiga tõrjele Kalju väravavahi Sergei Lepmetsa.

Tulevik püsis Kalju surve all ja sattus kohati lausa hätta nende rünnakute tagasilöömisega, ent Marten Ritsoni absoluutselt suurepärane mäng Tuleviku väravasuul ning kaitseliini ennastsalgav toimetamine õhuruumis hoidsid hullema siiski ära.

30. minutil saadeti väljakult minema Aleksandr Volkov, kelle jõhker, taktikaliselt täiesti arusaamatus kohas tehtud viga Arcenciel Mintongo vastu oleks võinud kehvemal juhul lõpetada Tuleviku kamerunlasest keskväljamehe karjääri. Mintongole selja tagant tald ees säärde sisse lennanud Volkov sai ise kohe aru, millega oli hakkama saanud, protesti väljakukohtunik Siim Rinkeni taskust tõusnud punase kaardi osas ei avaldanud ja lahkus väljakult noruspäi.

Mäng rahunes seejärel momentaalselt, Tulevik võttis pallivaldamise üle ning hakkas tagaliinis ja keskväljal sööte kiigutades otsima võimalusi Kalju hammustamiseks, kuna Kalju reorganiseeris oma read ümber kaitsvamale formatsioonile. Poolaja lõpuni kontrolliti mängu käiku, ent väravatearve jäi kolmveerandtunni lõppu tähistanud vile ajaks avamata.

Teisel poolajal jätkus suures plaanis võrdsete lahing, sest Kalju mängis hoolimata vähemusse jäämisest isukalt ning ründavalt. 59. minutil päästis Viljandi taas Marten Ritson, kes võttis külma närvi üles näidates maha Pavel Marini üks ühele rünnaku.

67. minutil asus Herol lööma nurgalööki ning saatis kõrge kaarpalli Kalju värava tagumise posti suunas. Ainsatki mängijat puutumata põrkas pall väravaposti ning sealt väravasse. Olümpiavärav, 1:0!

Endiselt ja jätkuvalt Viljandi mehi kimbutanud tööstuslikes kogustes toodetav tehniline praak ei lubanud aga kohtumisel ootuspäraselt jätkuda: Kalju püsis endiselt mängus ning võttis üles teravaid rünnakuid, kuna Tulevik tegi valesöödu valesöödu järel ning kaotas sageli palli täiesti süütutes olukordades, söötis selle auti või puterdas muul moel. Kui käimas oli normaalaja viimane üleminut, kaotasid kollasärgid keskväljal järjekordselt palli ning meeleheitlikult rünnakule tormanud Kalju saigi oma tahtmise. Mihhail Babitševi ligi kolmekümnelt meetrit Tuleviku värava poole saadetud pommlöök vihises Marten Ritsonile püüdmatult värava tagumisse ristnurka: Kalju oli suutnud end sügavikust normaalaja viimase löögiga pinnale rabeleda. Mindi lisaajale.

Lisaaja esimest poolaega valitses Tulevik ühemõtteliselt, ent väravad jäid löömata. Teisel lisaajal oli aktiivsemaks pooleks Kalju, ent häid väravavõimalusi luua ei suutnud enam nemadki. Mängu tulemuse otsustas kohtumise 113. minutil taas Heroli toimetatud standardolukord. Keskväljal teenitud karistuslööki sooritama asunud Herol keskendus enne lööki pikalt ning saatis palli seejärel millimeetri täpsusega karistusalasse täpselt väravavaht Sergei Lepmetsa ja Kalju kaitseliini vahele. Pallile sööstis end kaitsjast lahti rebinud Atanda Ogungbe, kes selle väravasse rammis. 2:1!

Rampväsinud Kalju lagunes vaimselt ning järelejäänud seitsme minuti jooksul enam vastust leida ei suutnud. Tulevik sammus esimest korda pärast 2000. aastat Tipneri karikasarja poolfinaali.

Järgmise kohtumise peab Tulevik 4. aprillil kell 15 koduväljakul, kus võõrustatakse hirmtugevat FCI Levadiat. Kohtumist kannab otsepildis üle ETV2.

Mängujärgsed kommentaarid

Värava ning väravasöödu kirja saanud Herol tõdes lõpuvile Soccernet.ee portaalile antud kommentaaris, et vähemusse jäänud meeskondade vastu mängides kaotab Tulevik mingil põhjusel sageli pea. “Ega ühelgi vastasel niimoodi lihtne ei ole – kui vastane on kümnekesi oma poole peal, siis seda on keeruline lahti harutada. Mõnes mõttes üksteist üheteistkümne vastu on isegi lihtsam! Aga täna enne punast kaarti me olime ainult oma kastis. Ma ei oska isegi öelda, miks meil raske oli.”

Kui Paide alistati penaltiseerias ja Kalju nüüd lisaajal, siis kas just lisaajale viimine võikski olla näiteks ka võti Levadia alistamiseks? “Jah, Paide vastu oli meil samamoodi. Sel hooajal ei saa öelda, et kriisis on head tööd tehtud, aga me oleme hea meeskond, füüsiliselt heas konditsioonis ja meile meeldib seda rasket tööd teha.”

Herol lisas: “Mida mäng edasi, seda selgemalt on näha, aina paremaks me läheme. Päris perfektses konditsioonis me ei ole, aga hooaeg on veel noor.”

Kohtumise tipphetked ja väravad

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
Kohtumise protokoll

25. märtsil kell 19.00 Sportland Arenal

Nõmme Kalju FC – Viljandi JK Tulevik 1:2 (0:0; 1:1; 1:1)
90+4. Mihhail Babitšev – 67. Herol Riiberg, 114. Ganiu Atanda Ogungbe

Hoiatused: 15. Pavel Marin, 57. Kaarel Usta, 59. Vladislav Veremejev, 95. Giannis Tsivelekidis – 28. Kazeem Bolaji, 50. Ridwan Babatunde, 120+1. Carson Buschman-Dormond
Eemaldamine: 30. Aleksandr Volkov
Mänguolud: +6, selge kevadõhtu, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 0, pole lubatud
Peakohtunik: Siim Rinken
Abikohtunikud: Egerd Pajustik, Karolin Kaivoja
Neljas kohtunik: Robert Lauri

Kalju: Sergei Lepmets, Aleksandr Kulinitš, Giannis Tsivelekidis, Amir Natho (79. Deniss Tjapkin), Igor Subbotin, Aleksandr Volkov, Kaarel Usta (61. Alex Matthias Tamm), Andri Markovitš, Mihhail Babitšev, Pavel Marin, Mark Edur (1. Vladislav Veremejev; 117. Mikk Reintam).
Varus: Marko Meerits, Mikk Reintam, Deniss Tjapkin, Kaspar Paur, Aleksandr Ivanjušin, Alex Matthias Tamm, Vladislav Veremejev.

Tulevik: Marten Ritson, Ridwan Babatunde (55. Daniil Petrunin), Herol Riiberg, Nikita Komissarov, Kaimar Saag, Kazeem Bolaji (61. Kristjan Kask), Tanel Lang, Martin Allik, Arc-En-Ciel Mintongo, Carson Buschman-Dormond, Ganiu Atanda Ogungbe.
Varus: Kaupo Kruusmäe, Alex Roosalu, Kristjan Kask, Gustav-Hendrik Seeder, Daniil Petrunin, Daniel Tuhkanen.

Mehed

VõistkondMP
Paide Linnameeskond U21
1330
Tallinna FCI Levadia U21
1430
Harju JK Laagri
1529
Viimsi JK
1525
Tallinna FC Flora U21
1320
FC Nõmme United
1519
FC Elva
1419
Ida-Virumaa FC Alliance
1413
Viljandi JK Tulevik
149
Pärnu Jalgpalliklubi
156

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
618
Saku Sporting
615
JK Tallinna Kalev
59
Pärnu JK Vaprus
67
JK Tabasalu
67
Tartu JK Tammeka
64
JK Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
64
Põlva FC Lootos
52

Sponsorid ja koostööpartnerid

Suursponsor

Airok
Airok
Järve Keskus
LX Motors
LX Motors

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Rademar
Rademar
Tactical Foodpack
Combimill
Roger Puit

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness
Mulgimadin