Paidest naasti raskelt tulnud, kuid magusa kolme punktiga

Premium liiga 14. vooru kohtumine leidis aset Paides, kus Tulevik sealse Linnameeskonnaga vastamisi läks. Üpriski kohutavas seisukorras muruväljakul peetud mäng võttis võõrustajate jaoks algusest peale ebameeldiva pöörde, kui juba neljandal minutil vähemusse jäädi. Kirglik võitlus sai lõpplahenduse alles viimasel üleminutil, kui Kaimar Saagi peaga löödud värav Tuleviku 1:0 võiduni aitas. FOTO: Liisi Troska / EJL.

Kohtumist erksalt alustanud Tuleviku jaoks oli kohtumise esimene veerandtund vastuokslike tunnete periood. Esmalt tõukas Paide keskkaitsja Ishaku Konda juba neljandal minutil selja tagant viimase mehena pikali vasturünnakule sööstnud Kristjan Kase, kes oli Paide väravavahi Mihkel Aksaluga silmitsi pääsemas. Väljakukohtunik Kristo Tohveri otsus oli kiire ja halastamatu: otse punane kaart Kondale ning järvalased jätkasid mängu kümnekesi. Karistusala joonelt teenitud trahvilööki asus lööma Gerdo Juhkam, kelle terava pealelöögi, mis võttis Linnameeskonna kaitsemüürist ebamugava rikošeti, suutis Aksalu vaevaliselt tõrjuda.

Paraku ei suutnud Juhkam, kes möödunud voorus FC Kuressaare vastu peetud mängus jõhkra vea ohvriks langes ning Paidesse valuvaigistite toel mängima sõitis, varsti enam mängu jätkata. Juba veerandtunni täitudes jäi ta väljakule lõplikult pikali ning peagi vahetas Daniil Petrunin ta välja.

Lühikese aja jooksul juba teist korda kriitilisel hetkel oma liidri kaotanud Tulevik suutis aga seekord, erinevalt hiljuti üpriski sarnase stsenaariumi järgi kulgenud FCI Levadia vastu peetud mängust, säilitada külma pea. Vähemuses mänginud Paide vastu ei tormatud arulagedalt rünnakule, vaid tihendati keskvälja- ja kaitseliinid ning ehitati kannatlikult positsioonirünnakuid, töötades samas eeskujulikult ja meeskondlikult kokku kaitsefaasis. Paide Linnameeskonna mängijate nii üldine kui individuaalne kvaliteet on kõrge, oli seda ka selles mängus, ning seetõttu kujunes avapoolaeg võrdsete heitluseks, kus üldplaanis ei olnud kohati võimalik tuvastada, et Paide mänginuks ühemehelises vähemuses.

Mõlema meeskonna esitust pärssis lugematutes episoodides Paide linnastaadioni murukate, mis oli pehme, mättaline ja libe. Pall põrkles ja hüples, söödukvaliteet kannatas, ning nii sinistes kui kollastes särkides mehed libisesid, kukkusid ja komistasid avapoolajal, mil mülgasväljakuga alles kohaneti, pidevalt ja ohtlikult.

Tuleviku rünnakud olid esimesel kolmveerandtunnil kaalutletumad ja sagedasemad, ent kujunesid pigem poolvõimalusteks. Teravamad olukorrad sündisid Herol Riibergi antud nurgalöökidest, mitmel korral ei leidnud karistualasse jõudes viimast, otsustavat sööduvõimalust Kristjan Kask, Nikita Komissarov ja Carson Dormond. Paide ründas õige pisut sirgjoonelisemalt ent samas mõneti ohtlikumalt, kuid enamat Sergei Mošnikovi üllatuslöögist, mis väravalatti tabas, ja Henri Anieri luhtunud ülepuusalöögist, mis üle värava lendas, järvalased avapoolajal ei suutnudki.

Teisele poolajale tuli keskendunud ja rahu säilitanud Tulevik, kes haaras mängulise initsiatiivi. Rünnakud Paide väravale muutusid üha intensiivsemaks, samas sätiti ka meeskondlik kaitsevõrk oma karistusala ees samavõrra tihedamaks. Keskväljal peetud duellides jäid järjest sagedamini peale Arcenciel Mintongo ja Nikita Komissarov. Alles oma hooaja teist mängu mänginud ning tervikuna aplausiväärilise partii teinud Gustav-Hendrik Seeder tõusis isukalt, teravalt ja kvaliteetselt rünnakuid toetama.

Head skoorimisvõimalused jätsid järjepanu kasutamata Dormond ja Riiberg. Atanda Ogungbe peapalli – nagu mitmed-setmed teisedki Tuleviku pealelöögid – püüdis Paide väravasuul eeskujulikult tegutsenud kogenud koondislane Mihkel Aksalu.

Ründamist ei unustanud siiski ka Paide, ent teise kolmveerandtunni lubavaimaks hetkeks nende jaoks jäi eelviimasel minutil Henri Anieri võimalus pall Tuleviku väravasse panna. Tol hetkel vastas talle omakorda eeskujuliku tegutsemisega Tuleviku puurilukk Marten Ritson.

Kui mängu normaalaeg oli täis tiksunud, tundus, et kohtumine veerebki viigisadamasse. Esimesel üleminutil aga võitles Seeder keskväljal Tulevikule tagasi ründefaasis kaotatud palli, Mintongo saatis selle Dormondi  suunas, kes võitles otsajoone lähistel omadele välja nurgalöögi. Seda sooritama asunud Nikita Komissarov saatis palli kliinilise täpsusega trahviala keskele sööstnud Kaimar Saagi peale, kes selle viimase üleminuti esimesel sekundil peaga Paide värava tagumisse, Mihkel Aksalust valveta jäänud nurka saatis.

See tabamus osutus Tuleviku jaoks magusaks revanšiks, sest täpipealt sama valusa stsenaariumi järgi – viimasel üleminutil – kaotati varakevadel Linnameeskonnale Viljandis, kus Henri Anier kolmanda üleminuti viimastel hetkedel palli kollasärkide väravasse lükkas. Viimase, vähem kui minuti jooksul, mis mängu Paides järele jäänud oli, suutis Kevor Palumets veel kinnisilmi Tuleviku värava suunas tulistada, kuid selle löögi blokeeris Gustav-Hendrik Seeder. Tulevik sai oma hooaja teise, ülivajaliku ja emotsionaalselt tähtsa võidu.

Paide jaoks sai aga jätku mõneti hapum seeria: neljast viimasest kohtumisest on mullune hõbedameeskond teeninud vaid kaks viigipunkti. Tulevikku ei ole Paide oma koduväljakul suutnud nüüdseks üle mängida juba kolmes järjestikuses kohtumises, sest mullu kaotati Viljandi kollamustadele koduväljakul nii Premium liiga kohtumine (1:2) kui Tipneri karikasarja mäng (2:2, lisaaeg 2:2, penaltid 2:3).

Tuleviku jaoks ei lähe aga hoolimata Järvamaalt saadud vaimselt värskendavast võidust miskit kergemaks. Suvepausi eel ootavad veel ülirasked kohtumised Tallinna Legioniga (25. mail Viljandis) ja Tallinna FC Floraga (29. mail võõrsil).

Eile peeti veel kaks kõrgliigamatši. Nõmme Kalju purustas võõrsil 1:7 Pärnu Vapruse ning FC Flora oli samuti võõrsil veenval moel üle Tallinna FCI Levadiast, kes alistati 4:2.

Kohtumise tipphetked

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode