Naiskond purustas põhimõttelises mängus Tammeka

Naiste meistriliiga läheneb sarnaselt meeste omaga hooaja lõpule ning 17. vooru kohtumise pidas Viljandi Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ühendnaiskond võõrsil Tartu Tammeka naiskonna vastu. Tartlannade domineerimisega alanud mängus lõi väravaid aga üksnes Tulevik. Mängu lõppskooriks kujunes koguni 5:0 Viljandi kasuks. FOTO: Maarika Hiiemäe.

Mängu avavilest alates haarasid tartlannad initsiatiivi ning survestasid Tuleviku naiskonda kõrgelt ja tugevalt. Paaril korral pääsesid kollasärgid ka tänu jalgpallijumala heasoovlikkusele, kui Tammeka ei realiseerinud üksühele olukorda ning jättis seejärel nurgalöögist tekkinud hea võimaluse järel skoorimata.

Kümnekond minutit kestnud kannatamise järel aga mängupilt võrdsustus ning Tulevik sai mängurütmi kätte, pärast mida Tammeka ühemõtteliselt maha suruti. 20. minutil viis Katarina Põldur Tuleviku võimsa pealelöögiga juhtima. Vaid üheksa minutit hiljem põrutas samasuguse pommi Tammeka väravavõrku Sirli-Stella Jõgis.

Teisel poolajal jätkati sama hooga ning mängu saatus otsustati juba 53. minutil Anna-Liisa Joandi 3:0 tabamusega. Kolm minutit hiljem lisas Teele Toomsalu järjekordse värava ning suurvõidu pitseeris Teisi Toomsalu viies tabamus. Temale oli tegemist juba hooaja seitsmenda väravaga, mille abil hoiab ta naiskonna väravaküttide pingereas kindlalt esikohta.

Kolm vooru enne meistriliiga hooaja lõppu hoiab Tulevik kindlalt kinni kõrgliigasse püsimajäämise tagavast tabelikohast: 17 kohtumisega on võetud viis võitu ja kolm viiki, millega on teenitud 18 punkti. Tammekal on lähima jälitajana 17 punkti, järgnevad Põlva Lootos 15 ja Tartu SK10 Premium üheksa punktiga.

Et maksimaalselt on võimalik järelejäänud mängudest teenida üheksa silma, tuleks Tulevikul üleminekumängudest pääsemise kindlustamiseks eelseisval laupäeval Põlva Lootospargis peetaval kohtumisel Põlva naiskond alistada. See tähendaks, et maksimaalselt saaks Lootos tõusta Tulevikuga samadele punktidele, ent omavaheliste mängude koondskoor annaks eelise Viljandi naistele ning kindlustaks neile kuuenda koha hooaja lõpptabelis.

Tuleviku kaotuse või viigi korral laupäevases kohtumises jääksid kõik otsad endiselt lahtiseks ka kaks vooru enne hooaja lõppu, sest matemaatilisi võimalusi meistriliiga koha säilitamiseks või üleminekumängude pidamiseks ei ole veel minetanud ka tabeli punane latern Tartu SK-10 Premium.

Tulevikul on laupäeval Põlvas ees ootava mängu kõrval veel pidada ka kaks kodukohtumist järveäärsel kunstmuruväljakul: 12. oktoobril kell 14.00 mängitakse seal SK-10 Premiumiga ning 2. novembril kell 14.00 taas Tammekaga.

Naiste jalgpallimeistri tiitli on endale tänavu juba kindlustanud Tallinna FC Flora naiskond, kes alistas laupäeval Saku Sportingu 4:0 ning nüüd ei ole konkurentidel Flora meistritiitli vääramiseks enam ka matemaatilisi šansse.

Peatreeneri kommentaar

Sergei Vassiljev tõdes mängu järel, et Tammeka vastu tuli tema hoolealustel seekord välja kõik, mis välja tulla sai.

“Nii sujuvat ründemängu ma sellest hooajast ei mäletagi,” kõneles naiskonna peatreener. “Kahtlematult hooaja parim mäng meie tüdrukute poolt. Häälestatus oli maksimaalne, üksteist toetati jäägitult ning mänguliselt polnud märgata mingit närvilisust ega rabistamist. Ja realiseerimine, realiseerimine ja veelkord realiseerimine – kui palju me oleme vaeva näinud sellega, et lüüa oma võimalused ära; kui palju oleme jätnud mäng mängu järel oma šansse realiseerimata. Just ja ainult see on põhjus, miks meil meistriliigasse püsima jäämise kindlustamine hooaja sedavõrd hilisesse faasi on jäänud. Tore muidugi, et nüüd nii-öelda kraanid lahti oleme saanud!”

Suure võidu põhjusi analüüsides tõi Vassiljev juba mainitu kõrval välja ka tartlannade hulljulge taktika, mille murdmisega Tulevik seekord probleemideta hakkama sai.

“Tartu oli enne kohtumist ja mängu algul ülimalt enesekindel, tahtis mängida kõrge liiniga ning meid keskväljal suruda. Esiti nad seda ka suutsid, ent kui ise mängurütmi kätte saime, siis leidsime nende kaitseliini taga üles suured katmata alad, mille kaudu saime rünnata. Sealjuures tegime seda rünnakuid kaitseliinist kiiresti lühikeste söötudega alustades, nagu oleme viimastes mängudes üha jõulisemalt üritanud. See toimis, sest need üksikud korrad, kui proovisime pika palliga ründesse minna, sättisime ennast kohe uuesti surve alla. Madalalt ehitamisega saime aga hästi hakkama,” avaldas peatreener rahulolu.

Eraldi kiidusõnu jätkus Vassiljevil oma hooaja esimese tabamuse kirja saanud äärekaitsjale Sirli-Stella Jõgisele. “Sirli on tubli, väga tubli, ning viimastes kohtumistes olnud otse öeldes täitsa sõgedas hoos. Ta on kiire, tehniline, hea söödu ja löögiga ning just viimases kolmes kohtumises enne laupäevast näidanud oma parimaid omadusi,” kiitis treener. “Samuti tegi Tammeka vastu just füüsilises plaanis suurepärase esituse Anna-Liisa Joandi, keda mitmel korral üsna halastamatult klobiti, kes aga verest välja ei löönud ja leidis rünnakuid üles ehitades õiged käigud ka tugeva surve all palliga mängides. Ja veel kiidaksin Sandra Liiri, kes näitab keskkaitses oma vanuse kohta (Sandra sai juulis 16-aastaseks – toim.) kohati täitsa uskumatult küpset mängu. Aga kiidusõnad ja tunnustuse on ära teeninud muidugi kogu võistkond, sest sellist ühtset vaimu, nagu on viimastes mängudes näidatud, on meil väga vaja.”

Mängimata mängudele Vassiljev ei mõtle ning punkte ei loe. “Jah, ma tean täpselt, kui palju ja mida on vaja selleks, et jääda püsima või üleminekumängudele pääseda. Aga ma ei mõtle sellele, ka ei tee seda tüdrukud. Mängime, naudime, ja tulemus tuleb, kui endasse usume.”

Sügisringis löömatuna püsinud ning väravate vaheks koguni 12:4 teinud naiskonna loots tõdes ka, et hooaja teises pooles mängupildi ja tulemuste paranemine oli ootuspärane.

“Saime ju alles veebruaris teada, et pääseme meistriliigasse,” rääkis Vassiljev. “Sel ajal, kui meie hakkasime võistkonda alles kokku panema, oli teised saanud juba kaks kuud hooajaks valmistuda. Kokkumäng ja üksteisetunnetus ei tule üleöö ning alles praegu tunnen ise ning tunnevad tüdrukud, et asjad hakkavad paika loksuma ning igaüks end oma positsioonil mugavalt tundma ja ülesannetest täielikult aru saama. Kui nüüd suudame meistriliiga koha säilitada, oleme järgmiseks hooajaks juba märksa karastunumad ja paremini valmis. Aga töö ei ole veel lõppenud ja pilvedesse keegi ei vaata.”

Kohtumise protokoll

21. septembril kell 19.00 Tartu Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljakul

Tartu JK Tammeka – JK Tulevik ja Suure-Jaani Unitedi ÜN  0:5 (0:2)
20. Katarina Põldur, 29. Sirli-Stella Jõgis, 53. Anna-Liisa Joandi, 56. Teele Toomsalu, 80. Teisi Toomsalu

Hoiatus: 35. Kristel Vidaja
Pealtvaatajaid: 93
Peakohtunik: Danel Udu
Abikohtunikud: William Vaask, Jaanus Allas

Tammeka: Maria Sootak, Wanda Prost (53. Jaanika Piibar), Carmen Kaidi Jõeleht, Grete Ojala (89. Kaisa Kamenik), Kreete Õun, Rahel Repkin, Eva-Maria Niit (61. Hanna Rästa), Kristel Vidaja (61. Reti Mänd), Tuuli Tasa, Daisy Toim (61. Grenelin Herlis Raud), Renate-Ly Mehevets
Varus: Kai-Liis Oja, Kaisa Kamenik, Grete-Lilijane Küppas, Reti Mänd, Jaanika Piibar, Grenelin Herlis Raud, Hanna Rästa

Ühendnaiskond: Reti Talts, Mariana Kees, Sandra Liir, Maria Soll, Sirli-Stella Jõgis, Anna-Liisa Joandi, Teisi Toomsalu (86. Birgit Pajumäe), Raneli Sonk (67. Karina Elias), Kateriin Kuusk, Katarina Põldur (76. Katriin Kabanov), Jaanika Küttim (46. Teele Toomsalu)
Varus: Teele Toomsalu, Karina Elias, Birgit Pajumäe, Katriin Kabanov

Mehed

VõistkondMP
Paide Linnameeskond U21
1330
Tallinna FCI Levadia U21
1430
Harju JK Laagri
1529
Viimsi JK
1525
Tallinna FC Flora U21
1320
FC Nõmme United
1519
FC Elva
1419
Ida-Virumaa FC Alliance
1413
Viljandi JK Tulevik
149
Pärnu Jalgpalliklubi
156

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
618
Saku Sporting
615
JK Tallinna Kalev
59
Pärnu JK Vaprus
67
JK Tabasalu
67
Tartu JK Tammeka
64
JK Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
64
Põlva FC Lootos
52

Sponsorid ja koostööpartnerid

Suursponsor

Airok
Airok
Järve Keskus
LX Motors
LX Motors

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Rademar
Rademar
Tactical Foodpack
Combimill
Roger Puit

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness
Mulgimadin