Mehed võtsid dramaatilise, naised ülikindla võidu

Kui Premium liigas läks Tuleviku esindusmeeskonnal vaja kolmanda üleminuti viimast sekundit, et Pärnu Vaprusel 28. vooru mängus punktid käest rebida, siis naiskond võttis meistriliiga eelviimases voorus 4:1 seljavõidu Tartu Tammekalt. FOTO: Svetlana Tšižova / Pärnu Vaprus.

Premium liiga 28. vooru kohtumine Pärnu rannastaadionil algas kurjakuulutavalt, kui juba esimese mänguminuti keskpaiku tehti keskväljal rohmakas prohmakas, mille tagajärjel Pärnu ründaja Kristen Saarts pääses üks ühele Tuleviku puurisuul seisnud Kaupo Kruusmäega. Saarts realiseeris võimaluse kindlalt ning viis Vapruse 1:0 juhtima.

Ehkki ülejäänud poolaja vältel domineeris Tulevik mängu täiesti ühemõtteliselt, ei õnnestunud pausile siiski tasaseisus minna. Viigi kerkimist tabloole tuli oodata 48. minutini, mil Abubakir Muydinov lõi peaga Vapruse väravasse Kaimar Saagi antud suurepärase tsenderduse.

Tulevik ehitas seejärel võimaluse võimaluse otsa, ent Vapruse väravat lahti muukida ei suudetud. 89. minutil leidis aset mängu kõige arusaamatum epsiood, kui Herol Riibergile näidati pärast Uku Kõrrega peetud võitluse järel, kus mõlemad murule kukkusid, otse punast kaarti. Kuuldavasti olla tõlgendatud Heroli kukkumise ajal inertsist toimunud jala liikumist löögiliigutusena ja seetõttu vägivaldse käitumisena. Punane kaart oli seetõttu üllatus nii Tulevikule kui Pärnu Vapruse mängijaile. Kohtuniku otsus aga oli tehtud ning Herolil tuli väljakult lahkuda ja järgmine kohtumine Tartu Tammekaga jääb tal vahele.

Lõpuminutitel lõi ka Vaprus mõned teravad olukorras Tuleviku väravaesisel, ent hoopis vanameister Saag oli see, kes sõna otseses mõttes mängu viimase pallipuutega Tuleviku ette viis. Jevgeni Demidov andis paremalt äärelt trahvialasse madada tsenderduse, mille Vapruse kaitsja Marek Kaljumäe klaaris otse Kaimar Saagi jalale. Saagi löök oli tugev ja halastamatult täpne: pall lendas  värava alumisse nurka ega jõudnud veel võrgust mahagi põrgata, kui juba kõlas kohtuniku lõpuvile. 2:1!

Kibe kaotus ei tähendanud väljalangemisvõitlust pidanud Vaprusele veel halbade uudiste lõppu. Et sama päeva õhtul Tartus peetud Tammeka ja FC Kuressaare vahelisest kohtumisest väljus 1:0 võiduga Tammeka, tähendas see, et Vapruse otse esiliigasse tagasi langemine sai ka matemaatilise kinnituse. Tulevik aga peab oma selle hooaja lõppkoha – seitsmes või kaheksas – välja selgitamiseks pidama veel kaks mängu. Eelviimane voor peetakse reedel 5. novembril kell 19 võõrsil Tartu Tammekaga.

Kohtumise protokoll

30. oktoobril kell 16.00 Pärnu Rannastaadionil

Pärnu JK Vaprus – Viljandi JK Tulevik 1:2 (1:0)
1. Kristen Saarts – 49. Abubakir Muidinov, 90+3. Kaimar Saag

Väravasöödud: 1. Virgo Vallik – 49. Kaimar Saag, 90+3. x
Hoiatused: 40. Virgo Vallik, 45+1. Tauno Tekko, 46. Marek Kaljumäe, 59. Enrico Veensalu, 84. Toomas Pent, 89. Uku Kõrre – 45+1. Abubakir Muidinov, 45+2. Nikita Komissarov, 64. Jevgeni Demidov, 90+2. Kristjan Kask
Eemaldamine: 89. Herol Riiberg
Mänguolud: +10, päikesepaisteline ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 192
Peakohtunik: Tanel Üprus
Abikohtunikud: Risto Eelmaa, Silver Sepp
Neljas kohtunik: Triinu Vaher

Vaprus: Ott Nõmm, Uku Kõrre, Magnus Villota, Marek Kaljumäe, Tõnis Vihmoja, Rocco Mõtt (70. Mathias Villota), Tauno Tekko (75. Ander Paabut), Enrico Veensalu (60. Toomas Pent), Virgo Vallik, Henri Hanson, Kristen Saarts.
Varus: Hendrik Vainu, Ander Paabut, Toomas Pent, Mathias Villota.

Tulevik: Kaupo Kruusmäe, Kazeem Bolaji, Daniil Petrunin, Ganiu Atanda, Jevgeni Demidov, Daniel Tuhkanen, Arcenciel Mintongo, Nikita Komissarov, Abubakir Muidinov (86. Kristjan Kask), Kaimar Saag, Herol Riiberg.
Varus: Marten Ritson, Kristjan Kask, Hargo Liiving, Tanel Lang, Raimond Mets.

Naiskond kindlustas taas kuuenda koha

Naiste meistriliiga eelviimases voorus võõrustas Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ühendnaiskond pühapäeva õhtul Tartu Tammeka naiskonda. Et vahetult mängu eel oli jalgpalliliidust tulnud info, et koroonapandeemia tõttu tänavusel hooajal naiste meistriliigas üleminekumänge ei peeta, oli enne mängu eeldatud verisest lahingust ühtäkki saanud suurema sportliku pingeta kohtumine. Tuleviku naiste jaoks oli siiski mängus kuues koht, mida kindlasti endale sooviti. Et Tammeka jaoks oli tegemist hooaja viimase kohtumisega ning enne mängu tabelis punkt vähem kui Tulevikul, vajas Tulevik oma kolmanda meistriliiga hooaja lõpetuseks kolmandat korda järjest kuuenda koha kindlustamiseks vähemalt viiki.

Väravaid hakkas aga sadama õige varakult. Juba kuuendal minutil võttis duubelnaiskonnast Tulevikule appi tulnud Sandra Pärn trahvikastis palli omaks, keeras kaitsjate vahelt läbi ning tulistas palli kindlalt oma jalgpallurikarjääri viimast mängu pidanud Maria Sootaki selja taha.

Kaheksa minutit hiljem rammis Anett Joandi Tammeka võrku nurgalöögiolukorra järel trahvialasse põrkama jäänud palli. 2:0!

Tulevik ei võtnud jalga gaasipedaalilt ning hoidis Tammeka sisuliselt kogu poolaja vältel nende oma väljakupoolel, teenides jätkuvalt ridamisi nurgalööke. 27. minutil andis Teisi Toomsalu ülipika ja ülitäpse ristsöödu, mille Anette Salei paremal äärel kätte sai. Seejärel mängis Salei üle kaks vastaste kaitsjat ning söötis palli väravaesisele, kus Sandra Pärnal jäi oma mängu teise värava vormistamiseks vähe teha. 3:0.

Teisel poolajal suutis Tammeka üha sagedamini võtta ette reide Tuleviku väljakupoolele. Samuti hakkasid Tuleviku mängurütmi pisut kõigutama tehtud vahetused, ent kohtumise kulg hoiti suures plaanis siiski oma kontrolli all. Täpselt tunni täitumisel oli Anett Joandi taas jaol standradolukorra järel trahvialas lahtiseks jäänud pallil ning rammis selle mõnelt meetrilt Tammeka väravasse. 4:0.

Seejärel pisut lohakaks muutunud Tuleviku naiskond lasi Tammeka mõneks ajaks mängu sisse ning pallivaldamine võrdsustus. 65. minutil sai Kreete Õun jala valgeks, kui karistas ära võõrustajate kaitseprohmaka. 4:1.

Ehkki järelejäänud kohtumise vältel püsisid asjad Tuleviku kontrolli all ning Anna-Liisa Joandi, Katarina Põldur ja Teisi Toomsalu külvasid Tammeka väravaesisel mitut puhku kriitilisel moel ohtu, ei suudetud i-le täppi panna ning 4:1 skooriga kohtumine lõppeski. Tuleviku naiskond kindlustas kolmanda meistriliiga hooaja viimase mängu eel kolmandat korda endale väärika kuuenda koha.

Viimases kohtumises Põlva Lootosega, mis peetakse laupäeval 6. oktoobril kell 14 koduväljakul, ei ole seega sportlikult kaalul enamat kui au. Lootos on Tulevikust tabelis ees seitsme punktiga, mis tähendab, et Viljandis naistel enam kuhugi kerkida ega langeda ei ole.