Leo Ira saadeti südamlike soovide saatel pensionile

Möödunud pühapäeval kogunes Viljandi vaksali aida peosaalis Viljandi jalgpalliklubi Tulevik kollektiiv koos mõne külalisega, et tänada tehtud elutöö eest pensionile siirdunud Viljandi teenekat jalgpallitreenerit Leo Ira.

Koroonaviiruse puhangu tõttu algselt plaanitust kordades väiksemas seltskonnas aset leidnud südamlikul koosviibimisel tervitasid ja tänasid elava legendi staatusesse tõusnud juhendajat klubi juhtkonna ja kolleegide kõrval linnapea Madis Timpson, abilinnapea Janika Gedvil ja linnavolikogu esimees Helir-Valdor Seeder. Sõnavõttudega astusid üles ka Viljandimaa spordiliidu juht Ilmar Kütt, Rademari osaühingu esindaja Krister Kallas ning Ira kolleeg ja kaasteeline, FC Tarvastu asutaja ning eestvedaja Zurab Kvaratšelija.

Klubi president Raiko Mutle tunnistas avakõnes, et koosviibimise kokkutõmbamine oli raske, ent vajalik otsus. “Me ei saanud praeguses olukorras kutsuda kokku mitusadat inimest üle Eesti. Pealegi,” lisas ta, “kui oleksime kutsunud kõik, kes tahtsid tulla, oleks meil kitsaks jäänud ka linnastaadionil.”

Mutle tõdes, et kui üldse keegi, siis nimelt 46 aastat treeneritööd teinud Leo Ira väärib oma tehtud töö eest jäädvustamist klubi legendide seinal, mille esimeseks asukaks just tema portree saab. Nende sõnade saatel andis Mutle Irale üle Bonifatiuse gildi kunstnike loodud sinivalge klaastaiese, mille koopia paigutatakse klubihoone seinale. “Me ei tea, millal sellele legendide seinale jätku tuleb või sinna järgmine inimene asetub,” lausus Mutle. “See võib juhtuda alles kümne või kahekümne aasta pärast, ent sina, Leo, oled esimene ja paned aluse veel ühele ajaloolisele traditsioonile.”

Tuleviku tegevjuht Rain Tölpus andis Leo Irale üle tema kolleegide, õpilaste ja kaasteeliste poolt kogutud värske pensionäri stardipaketi, tšeki 1500 eurole. “Sa võid ise südamerahus mõelda, mida sellega peale hakata,” sõnas Tölpus. “Näiteks võid minna reisile, kui see ükskord jälle võimalik on.”

Viljandi meer Madis Timpson ning abilinnapea Janika Gedvil andsid Leo Irale muude kingituste kõrval üle ka rae tunnuskirja ning seni vähestele eraisikutele annetatud Viljandi linna hõbemündi. Janika Gedvil kinnitas, et Leo Iral ei maksa loota ülemäära rahulikule pensionipõlvele. “Puutun töö tõttu väga palju kokku meie linna pensionäridega ning aktiivsemaid tegelasi annab otsida, seetõttu kardan, Leo, et rahulikust pensionipõlvest ei tule ka sinul suurt midagi välja,” lausus ta aplausi saatel.

Viljandi linnavolikogu esimees Helir-Valdor Seeder tõi humoorikas kõnes välja, et ehkki temast jalgpallurit ei saanud, kuna ta ei julgenud seitsmekümnendatel jalgpallitrenni minekuks oma kergejõustikutreenerilt Ants Kuusikult luba küsida, ei pääsenud Ira Seedritest siiski. Sellega viitas ta oma pojale, Ira juhendamisel Tuleviku esindusmeeskonda ning Premium-liigasse välja jõudnud ja seal praegu põhikoosseisu kuuluvale Gustav-Hendrik Seedrile.

Õhtu täht Leo Ira ise nentis liigutuspisaratega võideldes peetud tänukõnes, et tema elutöös tuli ette raskemaid ja kergemaid aegu. “Mind on aga selle töö juures hoidnud kõik need poisid, kel tuli silmis põlemas ning sees soov õppida ja areneda. Mina olen saanud neid aidata ja see on mulle andnud energiat,” kõneles jalgpallimaestro. “Aitäh kõigile ilusate sõnade eest. Need on mulle küll harjumatud kuulata, sest mina olen teinud oma tööd nii nagu oskan ja suudan. Ja nii teevad paljud teisedki treenerid.”

Eesti jalgpalliliidu hõbemärgi laureaat Leo Ira töötas treenerina 46 aastat, mille jooksul andis Eesti spordiloole suurel hulgal endiseid ja praegusi jalgpallikoondislasi, Tuleviku esindusmeeskonnas tegusid teinud ja tänagi mängivaid mängijaid, aga ka tipptreenereid ja välisliigadesse murdnud pallureid.

Mehed

VõistkondMP
Paide Linnameeskond U21
1330
Tallinna FCI Levadia U21
1430
Harju JK Laagri
1529
Viimsi JK
1525
Tallinna FC Flora U21
1320
FC Nõmme United
1519
FC Elva
1419
Ida-Virumaa FC Alliance
1413
Viljandi JK Tulevik
149
Pärnu Jalgpalliklubi
156

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
618
Saku Sporting
615
JK Tallinna Kalev
59
Pärnu JK Vaprus
67
JK Tabasalu
67
Tartu JK Tammeka
64
JK Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
64
Põlva FC Lootos
52

Sponsorid ja koostööpartnerid

Suursponsor

Airok
Airok
Järve Keskus
LX Motors
LX Motors

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Rademar
Rademar
Tactical Foodpack
Combimill
Roger Puit

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness
Mulgimadin