Leo Ira saadeti südamlike soovide saatel pensionile

Möödunud pühapäeval kogunes Viljandi vaksali aida peosaalis Viljandi jalgpalliklubi Tulevik kollektiiv koos mõne külalisega, et tänada tehtud elutöö eest pensionile siirdunud Viljandi teenekat jalgpallitreenerit Leo Ira.

Koroonaviiruse puhangu tõttu algselt plaanitust kordades väiksemas seltskonnas aset leidnud südamlikul koosviibimisel tervitasid ja tänasid elava legendi staatusesse tõusnud juhendajat klubi juhtkonna ja kolleegide kõrval linnapea Madis Timpson, abilinnapea Janika Gedvil ja linnavolikogu esimees Helir-Valdor Seeder. Sõnavõttudega astusid üles ka Viljandimaa spordiliidu juht Ilmar Kütt, Rademari osaühingu esindaja Krister Kallas ning Ira kolleeg ja kaasteeline, FC Tarvastu asutaja ning eestvedaja Zurab Kvaratšelija.

Klubi president Raiko Mutle tunnistas avakõnes, et koosviibimise kokkutõmbamine oli raske, ent vajalik otsus. “Me ei saanud praeguses olukorras kutsuda kokku mitusadat inimest üle Eesti. Pealegi,” lisas ta, “kui oleksime kutsunud kõik, kes tahtsid tulla, oleks meil kitsaks jäänud ka linnastaadionil.”

Mutle tõdes, et kui üldse keegi, siis nimelt 46 aastat treeneritööd teinud Leo Ira väärib oma tehtud töö eest jäädvustamist klubi legendide seinal, mille esimeseks asukaks just tema portree saab. Nende sõnade saatel andis Mutle Irale üle Bonifatiuse gildi kunstnike loodud sinivalge klaastaiese, mille koopia paigutatakse klubihoone seinale. “Me ei tea, millal sellele legendide seinale jätku tuleb või sinna järgmine inimene asetub,” lausus Mutle. “See võib juhtuda alles kümne või kahekümne aasta pärast, ent sina, Leo, oled esimene ja paned aluse veel ühele ajaloolisele traditsioonile.”

Tuleviku tegevjuht Rain Tölpus andis Leo Irale üle tema kolleegide, õpilaste ja kaasteeliste poolt kogutud värske pensionäri stardipaketi, tšeki 1500 eurole. “Sa võid ise südamerahus mõelda, mida sellega peale hakata,” sõnas Tölpus. “Näiteks võid minna reisile, kui see ükskord jälle võimalik on.”

Viljandi meer Madis Timpson ning abilinnapea Janika Gedvil andsid Leo Irale muude kingituste kõrval üle ka rae tunnuskirja ning seni vähestele eraisikutele annetatud Viljandi linna hõbemündi. Janika Gedvil kinnitas, et Leo Iral ei maksa loota ülemäära rahulikule pensionipõlvele. “Puutun töö tõttu väga palju kokku meie linna pensionäridega ning aktiivsemaid tegelasi annab otsida, seetõttu kardan, Leo, et rahulikust pensionipõlvest ei tule ka sinul suurt midagi välja,” lausus ta aplausi saatel.

Viljandi linnavolikogu esimees Helir-Valdor Seeder tõi humoorikas kõnes välja, et ehkki temast jalgpallurit ei saanud, kuna ta ei julgenud seitsmekümnendatel jalgpallitrenni minekuks oma kergejõustikutreenerilt Ants Kuusikult luba küsida, ei pääsenud Ira Seedritest siiski. Sellega viitas ta oma pojale, Ira juhendamisel Tuleviku esindusmeeskonda ning Premium-liigasse välja jõudnud ja seal praegu põhikoosseisu kuuluvale Gustav-Hendrik Seedrile.

Õhtu täht Leo Ira ise nentis liigutuspisaratega võideldes peetud tänukõnes, et tema elutöös tuli ette raskemaid ja kergemaid aegu. “Mind on aga selle töö juures hoidnud kõik need poisid, kel tuli silmis põlemas ning sees soov õppida ja areneda. Mina olen saanud neid aidata ja see on mulle andnud energiat,” kõneles jalgpallimaestro. “Aitäh kõigile ilusate sõnade eest. Need on mulle küll harjumatud kuulata, sest mina olen teinud oma tööd nii nagu oskan ja suudan. Ja nii teevad paljud teisedki treenerid.”

Eesti jalgpalliliidu hõbemärgi laureaat Leo Ira töötas treenerina 46 aastat, mille jooksul andis Eesti spordiloole suurel hulgal endiseid ja praegusi jalgpallikoondislasi, Tuleviku esindusmeeskonnas tegusid teinud ja tänagi mängivaid mängijaid, aga ka tipptreenereid ja välisliigadesse murdnud pallureid.

Mehed

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
2774
Paide Linnameeskond
2861
Tallinna FCI Levadia
2754
Nõmme Kalju FC
2849
Tartu JK Tammeka
2832
Viljandi JK Tulevik
2831
Tallinna JK Legion
2828
JK Narva Trans
2824
FC Kuressaare
2820
JK Tallinna Kalev
2818

Duubel

VõistkondMP
Paide Linnameeskond III
2676
Harju JK Laagri
2659
Raasiku FC Joker
2657
Saue JK
2655
FC Kuressaare II
2651
Viimsi JK II
2641
Raplamaa JK
2637
Tallinna JK Piraaja
2633
Tallinna FC Flora U19
2631
Viljandi JK Tulevik U21
2627
Pärnu JK Vaprus II
2626
Põhja-Sakala
2620
FC Kose
269
Pärnu JK Poseidon
266

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
2056
JK Tallinna Kalev
2037
Saku Sporting
2036
Pärnu JK Vaprus
2026
Põlva FC Lootos
2032
JK Tulevik ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
2022
Tartu JK Tammeka
2017
Nõmme Kalju FC
204

Sponsorid ja koostööpartnerid

Peasponsor

Järve Keskus

Suursponsor

Espak Viljandi

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Airok
Airok
LX Motors
LX Motors
Rademar
Rademar
Combimill
Roger Puit
BalticHouse
BalticHouse

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness