Kannatlik Levadia alistas poolfinaalis vihaselt võidelnud Tuleviku

Kolmapäevaõhtune Evald Tipneri karikasarja poolfinaalikohtumine Tallinna FCI Levadiaga lõppes Tulevikule Viljandi linnastaadionil pärast vihast võitlust siiski 0:2 kaotusega. 80 minutit pealinna suurklubi kuival hoidnud viljandlased kasutasid esmakordselt uut, viie kaitsjaga taktikalist formatsiooni ning olid selles üpriski edukad, ent kümme minutit enne kohtumise lõppu võttis neil lasunud suurtest pingetest hoolimata tarka mängu näidanud Levadia jõuga oma. FOTO: Marit Stepanova.

Teisipäeval peetud esimeses poolfinaalis alistas tänavuseks hooajaks Meistrite liiga koha taganud mullune Premium liiga tšempion Tallinna FC Flora raskes kohtumises Narva Transi 2:1. See võttis Levadialt enne kolmapäevast kohtumist pingeid mõnevõrra vähemaks, sest selgeks sai, et eurosarja koha haaramiseks, millest Levadia pole oma olemasolu ajal kordagi ilma jäänud, piisas neile nüüd ka pelgalt karikafinaali pääsust ilma kohustuseta seal võita.

Kohtumiseks Viljandis rivistas Tuleviku peatreener Jaanus Reitel üles senistes mängudes nägemata viiemehelise kaitseliiniga Tuleviku, mis asetus väljakule 5-3-2 formatsioonis. Põhikoosseisu naasis Tuleviku kapten Gerdo Juhkam, kes kaelavigastuse tõttu tänavu alles esimest korda mängus väljakule joosta sai. Kaitseliini ees patrullisid Arcenciel Mintongo ja Daniil Petrunin ning Herol Riiberg ja ründepaari moodustasid Kristjan Kask ja Carson Dormond. Pingile jäi tavapärane põhimees Nikita Komissarov, keda säästeti eesootavaks ülioluliseks Premium liiga kohtumiseks FC Kuressaarega; samuti naasis koosseisu kaks nädalat vigastuspausi pidanud kogenud Kaimar Saag.

Levadia alustas kohtumist oodatult tugeva survega. Kohtumise esimest tõsiselt ärevat momenti tuli siiski oodata 20. minutini, mil Marten Ritson pidi Daniil Petrunini ohtliku pallikaotuse järel sündinud Levadia kontrarünnaku tugeva tõrjega peatama. Tallinlaste surve jätkus ja paisus, Tulevik oli mitmel korral hädas nende nurgalöökidega, mis trahvialas üha ohtu külvasid. Kolmik Ilja Antnonov – Zakaria Beglarišvili – Frank Liivak haamerdasid Tuleviku vasakut kaitseäärt, kus Tanel Langi tihti kolme mehega atakeeriti.

Päris betoonkaitset Tulevik siiski ei praktiseerinud, vaid noolis ka oma harvasid võimalusi vasturünnakuteks. 27. minutil tõrjus Levadia kiiper Artur Kotenko raskustega Carson Dormondi terava tsenderduse värava ette. Järgnesid mitu Levadia ohtlikku reidi Tuleviku väravaesisele, milleni jõuti strateegilise muudatusega: üha enam loobuti kaitseliinist otse läbi murdmisest ning hakati järjest laduma kiiresti langevaid sööte lõhkuvate keskpoolkaitsjate ning kaitseliini vahelisse tsooni, kust otsiti pealelöögivõimalusi. 33. minutil põrutas Frank Liivak trahviala joonelt palli paar meetrit Tuleviku väravapostist mööda. Paar minutit hiljem vastas teisel pool väljakut Dormond, kelle terava madala pealelöögi Kotenko püüdis.

Minut hiljem “ehitasid” Levadia kaitsjad endale nurgalöögi, kui kolmekesi pallile suundudes seda keegi lõpuks ei mänginudki ja pallil üle otsajoone veereda lasti. Heroli antud korneri jätkuolukorras pääses peaga löögile Atanda Ogungbe, ent Kotento püsis valvel. Poolaja eelviimasel minutil oli Levadia avavärav õhus, ent vasakult värava ette tulnud tsenderdusele hüppas kriitilisel hetkel vahele Mintongo, kes luhtas sellega Frank Liivaku võimaluse pall tühja väravasse lükata.

Teist kolmveerandtundi alustati samas rütmis, ent Tulevik püsis mängus sees. 53. ja 54. minutil teenis Tulevik järjestikused nurgalöögid, millest esimese Artur Kotenko rusikatega tõrjus ja teise Kristjan Kask peaga üle värava saatis. Järgnes mitu Levadia raevukat rünnakut, millest ühe järel saatis Ilja Antonov 35 meetrilt üliterava madala pommlöögi Tuleviku väravast napilt mööda. 61. minutil võtsid Martin Allik ja Kristjan Kask üles ohtliku vasturünnaku, kuhu lülitus ka Herol Riiberg, ent Levadia väravaesisele jõudnuna jäi puudu otsustavusest ja Kotenko noppis palli.

Järgnes Levadia veelgi jõulisem surveperiood, kuna 26-kraadises palavuses vihaselt kaitses rassinud Tulevikku hakkasid kimbutama krambid. Ka Levadia oli siiski silmnähtavalt väsinud ja mängu terviktempo langes peagi, ent Tuleviku osaks jäid endiselt poolvõimalused, mil Levadia üha jõulisemalt keskväljalt läbimurdeid üritas.

79. minutil see neil ka lõpuks õnnestus. Frank Liivak sai keskväljal pikalt triblada ning saatis seejärel palli trahvialasse, kus Bogdan Vaštšuk õigeaegselt end kaitsjatest lahti raputas ja kerge, ent täpse löögiga skoori avas.

Normaalaja viimastel minutitel krambitasid juba ka Levadia mehed, ent eduseis oli õrn ning Tulevik vahetanud väljakule teravust lisanud Kaimar Saagi, mistõttu tallinlased keskendumist kaotada ei saanud. Seda ei tehtudki, sest normaalaja viimasel minutil kasutati halastamatult ära Tomi Fagbongbe pallikaotus ründefaasis, võeti üles kiire vasturünnak ning taas mängiti Vaštšuk väga loogiliselt löögile. Koondislane ei eksinud ja Levadia kindlustas eduseisu. 0:2.

Tulevik jahtis viie lisaminuti vältel innukalt auväravat ja oli sellele paaril korral väga lähedal. Kolmandal lisaminutil põrutas Carson Dormondi tsenderduse järel löögile pääsenud Atanda palli peaga värava põiklatti. See jäi aga mängu viimaseks ohtlikuks olukorraks ja lõpuvile kõlades võisid Levadia mehed ja treenerkond rõõmukisa valla lasta: eurokoht, millest mullu Premium liigas ilma jäädi, kindlustati endile siiski.

Karikafinaal FC Flora ja FCI Levadia vahel mängitakse 22. mail A. Le Coq Arenal. Tulevikku aga ootab juba sel laupäeval 15. mail koduväljakul ees uus ja ülitähtis Premium liiga kohtumine FC Kuressaare vastu.