JÄRELVAADE | Ülikiire avavärav ja draama Narvas tõid ülinapi kaotuse

Premium Liiga 20. vooru kohtumine Narvas Kreenholmi staadionil sai unelmate alguse, kui Kaimar Saag juba 37. mängusekundil Viljandi Tuleviku kohaliku Transi vastu 1:0 ette viis. Poolajapausiks aga särasid kollasärkide individuaalsete eksimuste tõttu tablool Transi 3:1 edu tähistavad numbrid ning hoolimata teise poolaja ennastsalgavaist ponnistustest ei suutnud Viljandi mehed enamat 2:3 kaotusest. Peatreener nendib, et kaotus on kuratlikult kibe, ent tunnistab, et kaotusmängust on positiivset kaasa võtta omajagu.

Piirilinlased mängisid alles möödunud nädala neljapäeval Montenegros oma euroliiga korduskohtumise Podgorica Buducnosti vastu ning naasid 1:6 koondskooriga lõppenud euroteekonnalt kodumaale laupäeva varahommikul. Külma vett said nad Tulevikult krae vahele märksa kiiremini kui oodanuks, sest Tulevik avas mänguskoori juba 37. sekundil. Illimar Loigo läbimurre paremalt äärelt ja tema ristsööt trahvikasti ees vabas vees purjetanud Kaimar Saagile oli efektne ja efektiivne ning Saag ei eksinud. 1:0.

Trans toibus šokkväravast kiiresti ning surus Tuleviku oma karistusala lähistele, ent ründekolmandikus jäädi nüriks ja Viljandi kaitseliin töötas õlitatult. Esimese Transi survelaine üle elanud Tulevik ehitas seejärel ka ise ridamisi häid rünnakuid, ent David Onyeanula läbimurde järel sooritatud pealelöök läks täpselt värava keskele, kus Aleksei Matrossov selle kindlalt püüdis. Kaimar Saag saatis aga karistusalast taevasse löögi sisuliselt tühja värava eest ning Romeo Da-Costa pealelöögid olid küll hästi sihitud, ent jäid nõrgaks. Mäng muutus üha lahtisemaks ning vastastikused rünnakud käisid ühe värava alt teise alla.

Täpselt pooltunni täitudes jäid Tuleviku mehed hetkeks vastasmeeskonna mängijate jagamisega hätta ning Eric McWoods sai karistusalas pöördelt löögile. Pehme kaarega otse puuriluku Karl-Romet Nõmme kätte langenud pall näis olevat talle lihtne saak, ent katastroofilisel moel libises see üle Nõmme kinnaste ning pudises väravasse. Trans oli saanud ootamatult lihtsa viigivärava.

Täpselt kümme minutit hiljem oli McWoods taas aktsioonis ning taas leidis ta end trahvikastis lubamatult valveta jäetuna. Tänulikult võttis ta palli rinnaga omaks ning pani värava poole teele ülepuusalöögi, millest võrku vihisevat palli Nõmm vaid pilguga saata sai. 2:1.

Poolaja lõpus rullusid väljakul lahti kummalised sündmused, millest jalgpallijälgijad veel pikalt rääkida saavad. Transi pika söödu järel Tuleviku kaitseliini selja taha leidis Janar Õunap end üks ühele duellist taaskordselt oma kiirust demonstreerinud Eric McWdoodsiga. Ameeriklase viimase lootuse veaga maha võtnud Õunap nägi väljakukohtunik Roomer Tarajevi kätt juba täiesti õigustatud punase kaardi järele sirutumas. Seejärel näitas Tarajev aga kõigi suureks hämmastuseks hoopis penaltipunktile ning Õunapi silme ees kerkis kollane hoiatuskaart.

Telekordustest on selge, et Õunapi tegi vea McWoodsi vastu trahvikastist meeter-poolteist väljas ning penaltist oli asi otse öeldes kaugel. Suurt tähtsust kohtunikebrigaadi vapustav prohmakas aga ei omanud, sest McWoods realiseeris oma teenitud penalti avapoolaja üleminutitel kindlalt, tegi seisuks 3:1 ning Tulevik sai mängu täiskoosseisus jätkata, mis tähendas kokkuvõttes võimalikest pigem kergemat karistust.

Teisele poolajale tuli Trans veel kraadi võrra teravamalt kui eelmise lõpetas. Tulevik oli piirilinlaste rünnakulaviinidega püstihädas ning Transi ääreründajad said üha vabamalt Viljandi trahvikasti ründama tõusta. Veerandtunni möödudes aga olid Tuleviku mehed taas mängus sees ning kohtumise kulg muutus sama lahtiseks nagu ta oli olnud esimesel poolajal.

72. minutil tõusis Kaimar Saag palliga otsajoone suunas ning andis sealt tagasisöödu trahvialasse sööstvale Tanel Langile, kes pani Matrossovi valvatava värava poole teele tugeva siseküljelöögi. Pall lendas tagumisse väravanurka ning Tulevik oli mängus tagasi.

Trans ei jäänud aga hetkekski eduseisu hoidma, vaid ründas aina edasi, Tulevik vastas samaga. Paar minutit hiljem olid tähelepanu keskpunktis taas vilemehed, kes jätsid penaltiga karistamata Transi keskkaitsja Irie käega mängu Tuleviku trahvikastis. Käemängu halltsooni piirialadel balansseerinud olukord tekkis Martin Alliku läbimurdest paremal äärel, mida takistama tõtates Irie kukkus ning blokeeris maha toetatud käega Alliku söödu väravaesise suunas, kus Transi väravavaht Matrossov oli juba olukorrast väljas ning Alex Roosalu omakorda valmis tsenderdust väravasse suskama. Pool tundi varem suure prohmaka teinud kohtunikebrigaad otsustas selles olukorras mitte sekkuda ning marruaetud Tuleviku mehed nägid enda ees välkumas hoopis kaht hoiatuskaarti: valjuhäälse protestimise eest said hoiatada Kristjan Kask ning vastavalt uutele reeglitele ka peatreener Sander Post.

Järelejäänud minutite jooksul sai näha mängu senisele kulule tüüpilist lahtist jalgpalli, kus kumbki pool aga kindlaid väravavõimalusi luua enam ei suutnud ning lõpuvile tõi kaks kuud võiduta olnud Transile napi, ent vabastava võidu ning Tulevikule neljanda üheväravalise kaotuse järjest.

Peatreeneri kommentaar

Sander Post tõdes, et meeskond oli mänguks väga hästi valmis ning kiire avavärav ei tulnud talle üllatusena. Paraku anti eduseis käest individuaalsete prohmakate tõttu.

“Sellised eksimusi, nagu Nõmm tegi, tuleb ette, mis parata,” rääkis Post. “Pärast seda apsakat oli meil ründes veel väga häid võimalusi, mida me paraku realiseerida ei suutnud. Siis tuli järgmine eksimus, kus mehed jäid karistusalas passiivseks ja ei jaganud omavahel vastutust ning tulemuseks 1:2. Ka siis ei paistnud endiselt midagi katastroofilist, sest mängus olime hästi sees, ent poolaja lõpuminutite penalti tegi olukorra juba väga keeruliseks. Narva vastu võõrsil 1:3 pealt välja ronida on väga raske ülesanne.”

Ometi see peaaegu õnnestus?

“Jah, ühe suutsime tagasi lüüa ja enne seda oli variante veelgi, aga lõputeravust polnud. Hetkel on meie tase selline, tuleb endale ausalt otsa vaadata. Teeme tööd, tööd ja veelkord tööd, et need üheväravalised kaotused lõpuks ometi suuta ka enda kasuks pöörata. Kaotusmäng küll, aga palju on siit positiivset kaasa võtta. Ennekõike just palliga mängu ja julguse koha pealt. Nõmm tegi väravas ühe tõrje, rohkem tal sisuliselt mängu sekkuda ei tulnud, sest Trans raamidesse lööma ei pääsenudki. Peame detaile lihvima, mänguliselt on asi parem kui varem.”

Kuidas peatreener uute mängijate panusega rahule jäi?

“David [Onyeanula] oli eesliinis väga aktiivne ja tegi head tööd, ta oli mängus juba selgelt paremini sees, kui eelmises kohtumises. Mul ei ole talle ühtki etteheidet, mees tegi kõvasti tööd ja täitis talle pandud ülesandeid kohusetundlikult. Suures plaanis olen ka Romeo [Da-Costa] esitusega rahul.”

Tulevikul seisab nüüd ees mõrvarlik seeria, kus esmalt võõrustatakse käesoleval pühapäeval linnastaadionil FCI Levadiat, seejärel mängitakse FC Floraga võõrsil ja Paide Linnameeskonnaga kodus ning seeria lõpuks Nõmme Kaljuga võõrsil. Mida neist mängudest liiga tippneliku vastu oodata?

“Raskeid mänge ennekõike,” nentis peatreener. “Aga värisedes me neile mängudele ei lähe ja “mängime kuidagi ära” stiili viljelemist ei luba enam ei minu ega meeskonna eneseuhkus. Usun, et midagi jääb meile neist neljast mängust siiski näppude vahele, ehkki selge on, et ülirasked tulevad need kohtumised kõik.”

Kohtumise protokoll

21. juulil kell 16.00 Kreenholmi staadionil

Narva JK Trans – Viljandi JK Tulevik 3:2 (3:1)
30., 41., 45+2. pen Eric McWoods – 1. Kaimar Saag, 72. Tanel Lang

Väravasöödud: 30., 41. Joseph Saliste – 1. Illimar Loigo, 72. Kaimar Saag
Hoiatused
: 11. Alex Roosalu, 45+1. Janar Õunap, 49. Martin Allik, 74. Kristjan Kask, 74. Sander Post (peatreener) – 34. Tanel Tamberg, 42. Denis Poljakov, 90+4. Vadim Mihhailov, 90+6. Eric McWoods
Mänguolud: +25, vahelduv pilvisus; muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 231
Peakohtunik: Roomer Tarajev
Abikohtunikud: Egerd Pajustik, Silver Sepp
Neljas kohtunik: Toomas Nõmmiste

Trans: Aleksei Matrossov, Artjom Škinjov, Bi Sehi Elysee Irie, Roman Nesterovski, Tanel Tamberg (46. Michael Gnolou), Deniss Poljakov, Nikita Mihhailov, Julius Kasparavicius (46. Aleksandr Zakarljuka), Eduard Golovljov (75. Vadim Mihhailov), Joseph Saliste, Eric McWoods
Varus: Marko Meerits, Aleksandr Zakarljuka, Dmitri Prošin, Vadim Mihhailov, Aleksei Stepanov, Viktor Plotnikov, Michael Gnolou.

Tulevik: Karl-Romet Nõmm, Martin Allik, Alex Roosalu, Janar Õunap, Mark Edur, Tanel Lang, Kristjan Kask, Kaimar Saag, Illimar Loigo (58. Gustav-Hendrik Seeder), Romeo Da Costa (77. Kaur Tomson), David Onyeanula.
Varus: Andreas Kallaste, Gustav-Hendrik Seeder, Babatunde Ridwan, Kaur Tomson, Arlet Hunt

Mehed

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
3690
Tallinna FCI Levadia
3678
Nõmme Kalju FC
3677
Paide Linnameeskond
3674
Tartu JK Tammeka
3649
JK Narva Trans
3648
Viljandi JK Tulevik
3628
JK Tallinna Kalev
3624
FC Kuressaare
3623
Maardu Linnameeskond
3617

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
2056
Pärnu JK
2046
JK Tallinna Kalev
2029
Saku Sporting
2022
Tartu JK Tammeka
2022
JK Tulevik ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
2022
Põlva FC Lootos
2020
Tartu SK 10 Premium
2010

Duubel

VõistkondMP
Paide Linnameeskond III
2664
JK Tallinna Kalev III
2656
Läänemaa JK
2649
FC Kuressaare II
2647
Tallinna JK Piraaja
2639
Põhja-Sakala
2638
Pärnu JK Vaprus II
2636
Tallinna FC Flora U19
2634
Raplamaa JK
2632
Viimsi JK II
2631
Raasiku FC Joker
2627
Pärnu JK Poseidon
2626
Viljandi JK Tulevik II
2625
FC Kose
2618

Sponsorid ja koostööpartnerid

Peasponsor

Espak Viljandi
Espak Viljandi

Varustuspartner

Joma
Joma

Suursponsorid

Airok
Airok
LX Motors
LX Motors
Rademar
Rademar
Helion Ehitus
Helion Ehitus
BalticHouse
BalticHouse
Viljandi linn
Viljandi linn

Toetajad

Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa bussiliinid
Folk Auto
Folk Auto
Print Best
Print Best
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
Viljandi lokaal Legend
Lokaal Legend
MyFitness
MyFitness
Käti Tikand
Käti Tikand