JÄRELKAJA | Tulevik sepistas koduväljakul ajaloolise suurvõidu

Premium Liiga kuues mängupäev tähendas, et Viljandi linnastaadionil läksid vastamisi igipõlised rivaalid, Viljandi vaatepunktist kohati üpris mõru ajalooga vastasseisus: Viljandisse sõitis saarlaste esindusmeeskond FC Kuressaare. Pea täies pikkuses viljandlaste kontrolli all kulgenud mängu lõppskooriks kujunes 5:0, mis tähistab 2011. aastast taas iseseisva klubina tegutseva Viljandi esindusklubi suurimat võitu kõrgliigas. FOTO: Marit Stepanova.

Kohtumise algusest saati haaras initsiatiivi just Tulevik ega andnud mänguohjasid käest sisuliselt lõpuvileni. 27. minutil pääses Sander Kapper vasakult äärelt trahvikasti, kus pärast rünnaku esimese hoo raugemist suutis siiski palli kehaga katta, end kaitsja pealt maha pöörata ning väravale lüüa. Kuressaare kaitsjast õhkõrna rikošeti võtnud pall langes pehme kaarega Magnus Karofeldi selja taha võrku. 1:0.

Selle seisuga mindi ka pausile: juba viiendat korda kuue mängu jooksul oli Tulevik võitnud esimese poolaja. Kui varasemalt oli kolmel korral viiest eduseis teisel poolajal käest antud, siis seekord sellel juhtuda ei lubatud. Kuressaare tuli väljakule küll näljasemana kui esimesel kolmveerandtunnil, ent mäng libises üsna kiiresti tagasi vanasse rööpasse ning Tuleviku domineerimine jätkus. Kuressaare oli siiski ka ohtlik Tuleviku värava all, ent taas näitas hiilgavat tõrjevormi Karl-Romet Nõmm, kes Sander Lahe üksühele olukorrast tehtud pealelöögi efektselt pareeris.

52. minutil teenis Tulevik karistuslöögi trahvikasti vasaku nurga lähistel. Martin Alliku hea, madal sööt karistusalasse leidis Pavel Marini pea ning tema löök oli täpne. 2:0.

Kuressaare üritas endiselt ning sai umbes kümnekonnaks minutiks Tuleviku kaitseliinile peale ka kerge surve, ent keskväljaduellides jäädi viljandlastele selgelt alla ning see pääses maksvusele mängu viimase veerandtunni jooksul. 85. minutil võttis Alex Roosalu maha saarlaste kontrarünnaku, saatis palli vasakule äärele, kust Sander Kapper selle Herol Riibergile suunas. Järgnenud viie sekundi jooksul vahetasid Kuressaare väravale sööstnud Riiberg ja Pavel Marin omavahel kolm söötu, kolmas neist oli Riibergi filigraanne ristsööt Marini pea peale, kes palli ideaaltrajektooriga Magnus Karofeldi valvatava värava tahanurka suunas. 3:0.

88. minutil sai Alex Roosalu ennastsalgavat kaitsetööd tehes palliga ülivalusa lähilöögi näkku ega suutnud enam mängu jätkata. Tema asemel jooksis platsile Marco Budic, kes nappide minutite jooksul kindlat mängu näitas.

Kolmas värav murdis Kuressaare vastupanu täielikult. Kohtunik oli mängule lisanud kaks üleminutit, millest esimese alates tegi Tuleviku väravavaht Karl-Romet Nõmm hiilgavat tööd, võttes maha Kuressaare pika palliga alustatud vasturünnaku. Ise trahvikastist väljas, söötis Nõmm peaga palli keskväljale Kristjan Kasele, kes selle omakorda Martin Allikule edasi suunas. Allik söötis Marinile, Marin Kapperile ja Kapperi perfektne maasööt risti üle Kuressaare karistusala leidis sinna hästi sisse lõiganud Heroli, kes palli ühe puutega saarlaste väravasse vajutas. 4:0.

Saarlaste jaoks totaalselt ebaõnnestunud kohtumise kirstukaas kolksatas kinni viimasel üleminutil. 15 sekundit enne kohtumise lõpuvilet eksis jämedalt saarlaste kaitsja Marco Lukka, temaga vastamisi olnud Jonas Tossou sai Lukkast rahulikult mööda astuda ning väravavahiga silmitsi jäädes ei vääratanud, saates palli värava alumisse nurka. See värav, Benini ääreründaja esimene Tuleviku eest, pitseeris kohtumise ning tähistas ühtlasi Viljandi Tuleviku taasiseseisva ajaloo suurimat võitu kõrgliigas: 5.0.

Võidumäng tähistas debüüti ka kanadalasest poolkaitsjale Jude Barrow’le, kes sekkus kohtumisse 75. minutil Nikita Komissarovi asemel.

Tuleviku järgmine kohtumine leiab aset 12. juunil kell 19.30, kui Tallinna A. Le Coq Arenal minnakse vastamisi seni löömatuna püsiva tiitlikaitsja, Tallinna FC Floraga.

Peatreeneri kommentaar

“Suur võit, selle üle on muidugi hea meel,” nentis Viljandi Tuleviku rampväsinud ja kähedahäälne peatreener Sander Post mängujärgses stuudios. “Poisid olid tublid, täna õnnestus peaaegu kõik. Palju õnne võistkonnale.”

“Poolajapausil käisime asjad üle, meenutasime kohti, kus oleme komistanud,” rääkis Post, viidates tõsiasjale, et Tulevik on tihti andnud edu käest teisel poolajal. “Täna õnnestus seda vältida.”

Peatreener kiitis head tööd teinud põhikoosseisu kõrval ka vahetusest sekkujaid, kelle hulgas debüüdi kirja saanud Jude Barrow. “Tänane (eilne – toim.) mäng oli kolmas seitsme päeva jooksul, kerge ei olnud. Õnneks on pingilt võtta värskeid mängijaid, keda saab vajadusel kasutada. Täna sekkusid nad hästi, Jonasel õnnestus ka värav lüüa.”

Kuressaare meeskond oli koosseisuliselt pisut haavatud, hoiatuskaartide limiidi täitumise tõttu jäid kohtumisest eemale Oliver Rass ja Märten Pajunurm. Post kinnitas, et kasutas teada olnud informatsiooni oma huvides ära, ent üldplaanis see tema plaane ei mõjutanud. “Olin teadlik, et neil on tähtsaid mehi puudu, aga tegelikult see meie mänguplaani suurt ei muutnud. Vaatasin enne mängu üle, kuidas nad tahavad mängida, kuidas nende tugevusi tappa ja seeläbi oma rünnakuid ehitada.”

Eelseisvat lahingut Floraga hindas Tuleviku loots suureks väljakutseks. “Suur mäng meile, peame endast kõik välja panema.”

Kohtumise protokoll

7. juunil kell 13.00 Viljandi linnastaadionil

Viljandi JK Tulevik – FC Kuressaare 5:0 (1:0)
27. Sander Kapper, 53., 85. Pavel Marin, 90+1. Herol Riiberg, 90+2. Jonas Tossou

Väravasöödud: 27., 85, Herol Riiberg, 53. Martin Allik, 90+1. Sander Kapper, 90+2. Pavel Marin
Hoiatused: 4. Pavel Marin, 28. Mark Edur – 12. Sander Seeman, 43. Märten Opp, 52. Marco Lukka, 71. Rauno Tutk, 74. Elari Valmas, 82. Silver Alex Kelder
Mänguolud: +19, pilves ilm; muruväljak väga heas seisukorras
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Sander Saga
Neljas kohtunik: Kristo Külljastinen

Tulevik: Karl-Romet Nõmm, Gerdo Juhkam, Alex Roosalu (88. Marco Budic), Herol Riiberg, Kristjan Kask, Nikita Komissarov (75. Jude Barrow), Kaimar Saag (65. Jonas Tossou), Mark Edur, Sander Kapper, Martin Allik, Pavel Marin.
Varus: Matheas Madik, Marco Budic, Jude Barrow, Jonas Tossou, Galaye Gueye, Jeremiah Dabrowski.

Kuressaare: Magnus Karofeld, Ranon Kriisa, Joonas Soomre (30. Märten Opp), Sander Seeman, Silver Alex Kelder (90+2. Sten Penzev), Daniel Tuhkanen, Marco Lukka, Mairo Miil, Rauno Tutk, Sander Laht, Nevil Krimm (46. Elari Valmas).

Varus: Roland Kütt, Tanel Neubauer, Märten Opp, Elari Valmas, Sten Penzev.

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode