JÄRELKAJA | Tulevik andis lubatud raevuka lahingu, palgaks esimene koduvõit

Möödunud voorus Järvamaal kurvameelse kolaka osaliseks saanud Tuleviku mehed tulid teisipäevaõhtusele kohtumisele Maardu Linnameeskonna vastu vormivärvidele kohases meeleolus – herilase kombel tigedana, mesilase kombel töökana. Keskendunud mäng otsustati ära esimese poolaja väravatega, Tulevik sai kätte hooaja esimese, kauaoodatud ja mesimagusa koduvõidu: Maardu Linnameeskond alistati 2:0. FOTO: Marit Stepanova

Pigem ettevaatlikult alustanud Tulevik ei võtnud mängu algul küll ühtki riski, ent ei lasknud end ehmatada ka Maardu meeste särtsakast algusest. Innukalt viljandlaste värava suunas tööd teinud Maardu tuhin aga jahutati juba kümnendal minutil, kui Kristjan Kask andis ühemõtteliselt märku sellest, et kolleeg Kaimar Saagile Flora võrku põrutatud kolli eest mängu eel üle antud maikuu ilusaima värava auhind peaks Viljandisse jääma ka juunikuus. Maardu jättis keskväljale väikese augu, kus Kask palli jalga saanuna korraks pilgu tõstis ja siis palli paarikümnelt meetrilt täiest südamest Artjom Jakovlevi valvatava värava ristnurka põrutas. Tegemist oli Kase hooaja esimese tabamusega.

Linnameeskond sai esialgsest šokist kiiresti üle ning üritas mängu algul näidatud rünnakuhoogu leida. Päriselt see neil enam ei õnnestunudki, sest keskväljal end füüsiliselt kehtestanud Tanel Lang ja Kaur Tomson lõhkusid maardulaste mängu halastamatu efektiivsusega. Lang paraku ka kollase kaardi hinnaga, mis mehe laupäevasest võõrsilmängust Nõmme Kalju vastu eemale jätab.

Mängust oli kulunud täpselt pooltunni jagu aega ja mehiselt mõlemapoolset ning üpris võrdset võitlust, kui Indrek Ilves tegi seisuks 2:0. Tulevik kasutas taas ära Maardu avantüristliku rünnakule tõusu ning nõelas omapoolse poolkiire kontrarünnakuga. Värava ehitas taas suurepärase mängu teinud Kristjan Kask, kes söötis palli diagonaalis üle karistusala tagumise väravaposti juurde, kus Indrek Ilves end kaitsjast vabaks oli jooksnud ning palli Maardu puurivahi külje alt teravast lööginurgast hoolimata väravasse vajutas. Ka Ilvese jaoks oli tabamus hooaja esimene.

Kaheväravaline kaotusseis kustutas Maardu meeste tuhinat juba päris tublisti, ehkki ründamist jätkati kindlameelselt. Tulevik aga oli 2:0 väravast leidnud otsekui rahurohtu ning pareeris kõik vastaste rünnakud stoiliselt.

Teist poolaega alustas Maardu väljakuperemeestest märksa teravamalt ning surus Tuleviku päris pikkadeks minutiteks oma karistusala lähistele. Harvad trahvikasti murdmised aga lõppesid kas Tuleviku kaitseliini jalgades (eriti hiilgas vaheltlõigetega ja klaarimistega taas Janar Õunap) või katkestas põhjaeestlaste rünnakud juba keskväljaduo Lang-Tomson. Väga hästi sekkus mängu ka üle kahe kuu platsile jooksnud Martin Allik, kes asendas traumaga poolaja algul väljakult lahkunud Mark Edurit.

Maardu rünnakud sagenesid, ent tulu neist suurt ei tõsunud, sest headel positsioonidel kõmmutati korduvalt üle värava ning sageli rikkus eelneva hea soorituse tehniline praak rünnaku lõpetamisel.

Viimasel paarikümnel minutil sai selgeks, et Maardu rünnakuind kahaneb siiski iga minutiga ning Tulevik hakkas kaitseliini sättima mängu lõpuossa tüürimiseks. Keskväljalt võidetud duellidest võeti küll üles mitmeid kontrarünnakuid, kui postsiooniliselt sätiti end juba lõpuvilet ootama. Veel korra ajas Kaimar Saag enam kui neljasajapealisel kodupublikul pulsi üles, kui Maardu väravavahi ränga prohmaka järel end tühja värava suunas lööma sai sättida, ent maardulaste ennastsalgav kaitsetöö kaasvõitleja eksimuse lappimisel tõi raami suundunud pealelöögi väravajoone lähistelt siiski välja.

Kolm lisaminutit kulgesid Tuleviku pallivaldamise ja Maardu lõpuvile ootuse tähe all ning vile kõlades lasid Tuleviku mehed looma välja: esimene koduvõit oli võetud.

Peatreeneri kommentaar

Sander Post ei teinud saladust sellest, et tegemist oli printsipiaalse kohtumisega, millest rahulduti ainult ühega: ainus eesmärk oli võit, igasugune muu tulemus tähendanuks põrumist.

“Mehed tegid korraliku partii,” rõõmustas Post hoolealuste üle. “Eneseusk leiti uuesti üles, ega mul mehi tänase mängu eel motiveerida vaja olnud. See [motiveerimine] algas neis enestes juba pärast möödundreedest Paide katastroofi. Kodupublik motiveeris kahtlemata ka, siin hävimine ei tulnud kõne alla. Kasutasime täna ära omad võimalused, Maardule neid ülemäära palju ei andnud ja kaitseliin ning poolkaitse töötas täna õlitatult.”

Peatreener tõi välja ka asjaolu, et üle pikkade-pikkade nädalate oli tal mänguks kasutada täies pikkuses meestega täidetud pink. “Täna oli käike mängu muutmiseks,” kõneles ta. “Neid kõiki vaja ei läinudki, ka Mark [Edur] mänginuks edasi, kui ta traumat poleks saanud. Aga Marki asemel mängu sekkunud Martin Allik tegi kõike arvesse võttes suurepärase töö. Mees pole kaks kuud mänginud, vigastused on teda seganud ja mis kõik veel, aga täna ta oli kindel. Samamoodi tõi mängu vajaliku muudatuse Rainer Peips, kes Maardule kõvasti peavalu tekitas. Täna toimis kõik.”

Teise poolaja algusminutitel Maardu keskväljasurve alla jäämine ei olnud Posti sõnutsi tema plaanides. “Nad tulid kõrgelt peale ja vajusime veidi liiga alla, rohkem, kui mulle meeldinuks. Samuti ei meeldinud mulle see, et suure osa teisest poolajast lasime mängul muutuda “jookse-ja-viska” mänguks. Mulle ei istu selline jalgpall,” tunnistas peatreener. “Lõppkokkuvõttes lõppes kõik hästi ja koduvõit, kolm punkti ja hea emotsioon kulus meile kõigile ja publikule väga ära. Inimesed käivad meid sadade kaupa vaatamas, ammu oli aeg neile pai teha,” lisas ta naerdes.

Kohtumises teenisid kollased kaardid Tanel Langi kõrval ka Mark Edur ning Indrek Ilves, kes hoiatuskaartide limiidi ületamise tõttu kõik laupäevasest võõrsilkohtumisest Nõmme Kaljuga kõrvale jäävad. Sander Post tunnistas, et selle probleemiga hakatakse tegelema alles homme ning täna sellega oma pead ei vaevata.

“Jah, kohtumine Hiiul tuleb kuratlikult raske, see on päevselge,” nentis ta. “Kuidas ja kellega meestest jäänud augud lapime, selgitame välja järelejäänud päevade jooksul enne väljasõitu. Hakkama tuleb saada, mis seal ikka.”

Viljandi Tuleviku järgmine Premum Liiga kohtumine leiab aset laupäeval 22. juunil kell 13.00, kui Hiiu kunstmurul Nõmme Kaljuga vastakuti minnakse. Koduväljakule jooksevad kollased taas alles 30. juunil, kui vastaseks järjekordses põhimõttelises lahingus Tallinna Kalevi jalgpalliklubi.