JÄRELKAJA | Põrgupalavuses võetud hooaja raskeim võit

Esimene mänguring Premium Liigas on lõppenud. Hooaja üheksandas kohtumises võõrustas Viljandi Tulevik koduväljakul Tallinna Kalevit, jäi kiirelt kaotusseisu, viigistas samuti kiirelt ja võttis viimase minuti väravast 2:1 võidu, juba viienda sel hooajal, mis tähendab, et esimeses ringis saavutati positiivne mängude saldo.

Laupäevase kohtumise avavile ajal näitas termomeeter Viljandi linnastaadionil 29 soojakraadi. Lauspäike ja täielik tuulevaikus ei teinud mängijatele asja sugugi lihtsamaks ning oodata võis rasket matši.

Algus tõestas seda igati. Tulevikul nappis mängulist energiat ning Kalev surus juba esimestel minutitel oma ründeliini ja keskvälja väga kõrgele, võideldes üliagressiivselt iga palli pärast. Kalevlaste tipurünnet mehitanud füüsiliselt võimas rahvuskoondislane Hannes Anier hoidis endaga pidevalt seotuna vähemalt kaks Tuleviku kaitsjat ning harjumuspärane mängu ülesehitus tagaliinist oli Tulevikul seeläbi tugevalt pärsitud. Kalev domineeris ning Tulevik kannatas hambad ristis, sest ründekolmandikus ohu külvamisest mõelda ei saanud: liialt hõivatud oldi kalevlaste tõrjumisega oma poolelt.

Seitsmendal minutil eksis sõbrale mõeldud tagasisööduga Gerdo Juhkam, lükates palli otse ette teda ja Alex Roosalu taas terroriseerinud Anierile. Roosalul oli murdosasekundi jagu aega otsustamiseks, kas võtta Anier viimase kaitsjana vea hinnaga maha, mis tähendanuks otse punast kaarti ja oma meeskonna vähemusse jätmist, või lasta Anier jooksu ning Karl-Romet Nõmmega silmitsi. Roosalu langetas targa otsuse, tõmbas jala tagasi ning lasi Anieril minna. Too võttis palli omaks, sööstis Tuleviku värava poole ja ehkki Nõmm tuli talle hästi vastu, ei eksinud kogenud ründaja oma võimaluse realiseerimisel. 0:1.

Alles pärast kaotusseisu jäämist elavnes Tuleviku mäng ning ründemängu raskuspunkt nihkus tasapisi Kalevi väljakupoolele. 15. minutil oli Gerdo Juhkamil võimalus oma eksimus heastada, kui ta sai nurgalöögi järel peaga hästi löögile, kuid võimas löök põrkas maha ja väravast mööda. Martin Allikul jäi samuti vähe puudu, et hea tsenderduse järel peaga skoorida.

Peaga löödi aga ikkagi. 29. minutil saatis Allik üle Kalevi karistusala kõrge ristsöödu, millele avanes hästi Pavel Marin, kes rammis palli pealöögiga Karl Andre Vallneri selja taha. 1:1.

Viigiseisult mindi poolajapausile ning platsile naasis hoopis tigedam, agressiivsem ja jõulisem Tulevik. Alex Roosalu asemel asus keskkaitseduo teiseks liikmeks Marco Budic. Peatreener Sander Posti taktikaline käik hakkas kohe tööle: füüsiliselt võimsa Hannes Anieri keeras füüsiliselt veel võimsam Budic kohe lukku ning ühes sellega lakkas Kalevi ründemäng praktiliselt sootuks, sest loogilisi positsioonirünnakuid Tulevik sinisärkidel palju ehitada ei lubanud ning pikkade pallidega Anieri otsimise efektiivsus kadus.

59. minutil Kaimar Saagi asendanud Jonas Tossou vajutas omakorda Kalevi hellale kohale, sest hakkas kohe nende äärekaitset terroriseerima. Tulevik pommitas ja ründas kalevlaste väravat järjepanu, kuid jalgpallijumal viivitas oma õnnistusega. Pavel Marini löök tabas värava põiklatti, Kristjan Kase oma posti, Sander Kapperi üksühele olukorra võttis hästi ära Vallner ning väiksemaid poolvõimalusi jagus veel teistelegi Tuleviku meestele. Kalev teisel poolajal ühtki pealelööki kirja ei saanud.

80. minutil sekkus meeletult tööd rabanud ning krampide käes piineldes väljakult lahkunud Pavel Marini asemel Nikita Komissarov, kes oli sündmuste tulipunktis kümme minutit hiljem, mängu viimastel hetkedel. Trahvikastis söötu oodanud ja selle saanud Komissarovile rammis tugijalga Kalevi kaitsja Marek Kaljumäe ning päevselge penalti ei jäänud olukorda lähedalt jälginud kohtunikule märkamata.

Penaltit asus viimasel mänguminutil lööma Herol Riiberg. Löök vasaku väravaposti kõrvale oli Karl Andre Vallnerile napilt püüdmatu, põrgates tema käest väravaposti, sealt uuesti vastu kätt ja lõpuks väravasse.

Kolme üleminuti jooksul enam ärevaid hetki kummagi värava all ei sündinud ning Tulevik sai kirja oma hooaja viienda võidu ning 15 punktiga hoitakse Premium Liiga tabelis kõrget viiendat kohta, 17 punkti teeninud Tallinna Levadia järel ning 11 punkti kogunud Tartu Tammeka ees.

Tuleviku järgmine kohtumine peetakse võõrsil, 1. juulil kell 19 minnakse Kuressaare linnastaadionil vastamisi FC Kuressaarega. Kodupublik saab esimest korda sel hooajal tulla Tuleviku mehi oma silmaga vaatama ja häälega toetama 8. juulil, kui kell 19 algavas kohtumises Viljandi linnastaadionil tiitlikaitsjat Tallinna Florat võõrustatakse.

Premium Liiga tabeliseisu ja mängukalendrit vaata siit.

Sander Kapperi kommentaar

Mängujärgses otsestuudios kõnelenud Sander Kapper tõdes, et ilmaolud olid rasked ning mängu eel läbitud treeningud olnud rängad. “Mitu korda oli endalgi võimalus peale lüüa, ent keskendumine kadus, sest kuumus oli nii kurnav. Aga selle taha peitu pugeda ei saa, tingimused olid võrdsed mõlemale meeskonnale,” märkis Kapper.

“Meil on head mängijad. Pingutasime, proovisime mitte keskenduda ilmale ja võit tuli meile. Sander Post poolajapausil meile riietusruumis midagi põhjapanevat ütlema ei pidanud. Sõnum oli lihtne: te olete head mängijad, võtke end kokku, ma usun teie võimetesse ja see võit tuleb ära võtta.”

Kapper tegi kummarduse hea sparringu pakkunud Kalevile, kuid nentis, et Tulevik peab end tänavu pidama kraadi võrra kangemaks meeskonnaks. “Palli valdasid nad hästi, sööt liikus keskväljal ja kaitses, aga sellest on vähe kasu, kui nad ei tee seda meie värava all. Me oleme klassilt kõrgem kui Kalev,” kinnitas Kapper. “Mängus tuleb seda näidata kas individuaalselt või meeskondlikult. Tänane võit tuli individuaalsete esituste pealt. Palju räägitakse Marin-Herol-Kapperi efektist, aga reaalsus on see, et tegelikult on kogu meie võistkond üsna kvaliteetne ja üks, mis on Viljandis muutunud, on mentaliteet. Me ei lähe enam pingutama, vaid võitma. Meil on mängijaid, kes on oma karjääris mänginud tiitlile. See on toonud muudatuse. Me tahame võita iga mängu, me ei lähe enam üheski mängus midagi hoidma või kaitses istuma.”