JÄRELKAJA | Derbi mis derbi: napp võit külalistele, peoga punaseid ja emotsioone

Kolmanda mänguringi lõpusirgele jõudnud Premium Liiga 25. voor tõi viljandlaste koduõuele järjekordse ja ekstratuliselt lõppenud Lõuna-Eesti derbimatši. Tartu Tammeka vastu tuli Tulevikul võrdse mängu lõpuks tunnistada 0:1 kaotust ja mängu lõpetas Viljandi meeskond üheksakesi, sest 81. minutil puhkenud massikakluse järel karistati küll nii kakluse esile kutsunud vea teinud Martin Allikut kui kakluses osalenud Tanel Langi, ent löömingu algatanud Tartu valgesärgi välkunud rusikad jäid kohtunikel märkamata ning sootuks “premeerimata”. FOTO: Marit Stepanova.

Esimest poolaega valitses Tulevik üpriski kindlalt, väravasuul seisnud Karl-Romet Nõmme suunas tehti esimene pealelöök alles kolmveerandtunni lõpuminutitel. Teises väljakuotsas seevastu oli väravalõhn õhus, ent kõik loodud võimalused ja poolmomendid jättis Tulevik realiseerimata.

Ära ei loetud ka Martin Alliku otse karistuslöögist sündinud tabamust. Trahviala nurgast antud karistuslöök oli nii kaval, et põrkas korra maha ja siis meestesumma vahelt otse värava tagumisse nurka. Äärekohtunik arvas aga nägevat, et Kaimar Saag oli tolles olukorras suluseisus ja/või segas väravavahi vaatevälja piisavalt reeglitevastasel määral, ja Alliku efektne tabamus jäeti lugemata.

Poolaja lõpuni dikteeris mängu kulgu Tulevik, ent 0:0 seisult tuli ka riietusruumi puhkepausile siirduda.

Teiseks kolmveerandtunniks oli Tammeka veidi oma mängu muutnud, tegi keskväljal agressiivsemalt survet ning nihkus tasahaaval mängu sisse, kuni lõpuks selle üle kontrolli sootuks endale haaras. Tekitati ohtu, löödi peale, Karl-Romet Nõmm tõrjus, ragisesid ka väravaraamid. Tammeka väljakupoolel aga jäid 263-pealise publiku pulssi tõstnud olukorrad üha harvemaks.

Tammeka vahetuspingilt sekkunud Patrick Genro Veelma tekitas Tulevikule vasakul äärel üha kasvavat peavalu. Valu omaenda jalgades kaebas ta mitu korda olevat tekkinud ka Tuleviku meeste tegevuse tagajärjel, ent kohe kui õigusemõistjad olid temaga ühele nõule jäänud, paranes ka Veelma alati kui imeväel ning kappas edasi.

Kätte ridamisi teravusi loonud Veelmaa aga otsitu ikkagi sai, kui 74. minutil trahviala nurgast läbi murdis ja sealt hea söödu tagumise väravaposti suunas saatis. Seal oli valvel Tristan Koskor, kes palli võrku koksas. Tammeka läks 1:0 ette ning Tulevik pidi hakkama üha paremat mängu näitava Tammeka vastu kaotusseisust pääseteed otsima.

Peagi hakkaski väljakul juhtuma palju, kiiresti ja korraga, ent veidi vales, ebasportlikus võtmes. 81. minutil üritas Pavel Marin murda paremalt äärelt tartlaste karistusalasse, kaotas seal palli ning vasturünnakut üles võtta üritanud Veelmale sõitis palli päästa üritades ohtlikult jalad ees sisse Martin Allik. Väljakukohtunik Juri Frischer reageeris koheselt ja adekvaatselt, koukides Allikule näitamiseks taskust punase kaardi.

Tammeka mehed aga reeglitepärase karistusega ei rahuldunud, vaid pidasid paremaks Allikule omakohtu korras lisaks ka rusikatega õpetust anda. Telekorduste järgi taastatud sündmuste käigu kohaselt võtsid Igor Dudarev ja Kevin Aloe Alliku kahekesi ette, Dudarev haaras Allikul rinnust ning üritas seejärel läbi kasvava meestesumma edutult löögiliigutusega tabada ka oma kaaslasele appi tõtanud Tanel Langi. Lang reageeris ning lükkas omakorda näost Dudarevi, kes seepeale draamatiliselt vääneldes olukorrast eemaldus. Mehi, nii kollastes kui valgetes särkides, tormas möllu epitsentrisse aina juurde. Küll välkus seal Tristan Koskori käsivars, küll üritas Langile õlga rammida Andre Paju, keset mässavat löömingut aga saatis mehi mõlemalt poolelt jõuliselt laiali Tuleviku kapten Kaimar Saag. Oma arusaamatut, ent kahtlemata olulist rolli üritas puhkenud maskuliinses märulis etendada samuti Tanel Langi suunas löögi teinud Kevin Aloe, keda jagus tegevust otsima küll sinna, küll tänna.

Lõpuks kisklev pundar lahutatud ja Allikule igati teenitud punane kaart näidatud, jäi väljakukohtunik Frischer äärekohtunik Sten Klaaseniga nõu pidama. Viimasele oli jäänud silma Igor Dudarevi näost lükanud Tanel Lang, ent kogu massimässu algatanud ja nii Allikut kui Langi esimesena rünnanud Dudarevi tegevuse suhtes jäi ta mingil põhjusel lõpuni pimedaks. Keskväljale sammunud Frischer näitaski punast kaarti ka Langile, lisas kollase Andre Pajule ning telekorduste põhjal tundmatuks jäänud põhjustel ka Sten Reinkortile. Hoopis karistamata pääsesid kogu mäsust aga Emajõelinna meeskonna poolt nii Kevin Aloe kui kogu olukorra eskaleerinud löömamees Igor Dudarev.

Väljakule üheksakesi jäänud Tulevik üritas end järelejäänud minutite jooksul koguda, ent mõistagi oli üheksamehelise meeskonna rünnak pärsitud ning tegeleda tuli hoopis Tammeka rünnakute tagasilöömisega. Andre Paju jättis oma võimaluse löömata ning Dudarev ragistas karistuslöögist värava põiklatti. Lõpuvile kõlades oli selge, et seekordne Lõuna-Eesti derbi võit läheb mängulises mõttes ausalt teenitult Tartusse, ent osalt segase lõpplahenduse saanud löömingu tagajärjel läheb Tulevik järgmisele voorule vastu õiglase ühe asemel kahe hädavajaliku põhimeheta.

Tammeka tõusis Tulevikust mööda ka jooksvas turniiritabelis, kerkides ise viiendaks, kahe punktiga Tuleviku ette. Järgmises voorus, kolmanda mänguringi viimast kodukohtumist tähistavas mängus võõrustab Tulevik 31. oktoobril kell 13 linnastaadionil Tallinna Legioni, kes täna peetud kohtumises Tallinna Kalevi 2:0 alistas.

Kohtumise protokoll

24. oktoobril kell 13.00 Viljandi linnastaadionil

Viljandi JK Tulevik – Tartu JK Tammeka  0:1 (0:0)
74. Tristan Koskor

Väravasöödud: 74. Patrick Genro Veelma
Hoiatused: 88. Alex Roosalu, 90+4. Pavel Marin – 82. Andre Paju, 82. Sten Reinkort
Eemaldamised: 81. Martin Allik, 82. Tanel Lang
Mänguolud: +5, vahelduva pilvisusega tuulevaikne ilm; muruväljak heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 263
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Neeme Neemlaid, Sten Klaasen
Neljas kohtunik: Karl Koppel

Tulevik: Karl-Romet Nõmm, Martin Allik, Gerdo Juhkam, Alex Roosalu, Gustav-Hendrik Seeder, Tanel Lang, Sander Kapper (75. Jonas Tossou), Jude Barrow (66. Rainer Peips), Nikita Komissarov, Pavel Marin,  Kaimar Saag.
Varus: Kaupo Kruusmäe, Rainer Peips, Herol Riiberg, Jonas Tossou, Jeremiah Dabrowski, Raimond Mets.

Tammeka: Carl Kaiser Kiidjärv, Mihhail Slaštšjov, Igor Dudarev, Kevin Anderson, Kevin Aloe, Reio Laabus, Andre Paju (90. Dominic Laaneots), Mihkel Järviste (71. Tauno Tekko), Sten Reinkort, Artur Uljanov (62. Patrick Genro Veelma), Tristan Koskor.
Varus: Marcus Agarmaa, Tanel Tammik, Tauno Tekko, Martin Jõgi, Daaniel Maanas, Dominic Laaneots, Patrick Genro Veelma.

 

Mehed

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
2774
Paide Linnameeskond
2861
Tallinna FCI Levadia
2754
Nõmme Kalju FC
2849
Tartu JK Tammeka
2832
Viljandi JK Tulevik
2831
Tallinna JK Legion
2828
JK Narva Trans
2824
FC Kuressaare
2820
JK Tallinna Kalev
2818

Duubel

VõistkondMP
Paide Linnameeskond III
2676
Harju JK Laagri
2659
Raasiku FC Joker
2657
Saue JK
2655
FC Kuressaare II
2651
Viimsi JK II
2641
Raplamaa JK
2637
Tallinna JK Piraaja
2633
Tallinna FC Flora U19
2631
Viljandi JK Tulevik U21
2627
Pärnu JK Vaprus II
2626
Põhja-Sakala
2620
FC Kose
269
Pärnu JK Poseidon
266

Naised

VõistkondMP
Tallinna FC Flora
2056
JK Tallinna Kalev
2037
Saku Sporting
2036
Pärnu JK Vaprus
2026
Põlva FC Lootos
2032
JK Tulevik ja Suure-Jaani Unitedi ÜN
2022
Tartu JK Tammeka
2017
Nõmme Kalju FC
204

Sponsorid ja koostööpartnerid

Peasponsor

Järve Keskus

Suursponsor

Espak Viljandi

Varustuspartner

Joma
Joma

Sponsorid

Airok
Airok
LX Motors
LX Motors
Rademar
Rademar
Combimill
Roger Puit
BalticHouse
BalticHouse

Toetajad

Viljandi linn
Viljandi linn
Viljandi vald
Sportfever
Monkey Sport
Monkey Sport
Texor
Texor
Hansa Bussiliinid
Hansa Bussiliinid
Jaama Söögisaal
Leigola
Leigola
AndryMT
AndryMT
MSA Elekter
MSA Elekter
Hansa Ilutulestikud
Hansa Ilutulestikud
Electrum
Electrum

Koostööpartnerid

Viljandi Metall AS
Viljandi spordikeskus
Maksimum.ee
Maksimum.ee
Just Rest
Just Rest
Koopiapesa
Koopiapesa
MyFitness
MyFitness